Zemřel Marián Varga, bigbíťák odjinud

10. srpen 2017
Marián Varga

Ve středu 9. srpna 2017 zemřel ve věku 70 let slovenský klávesista a skladatel Marián Varga. Jakkoli je v posledních desetiletích slovo legenda nadužívané a vyprázdněné, ve spojení s ním platí bez výhrad.

S jeho jménem máme spojen především ve své době nový a přitažlivý zvuk Hammondových varhan, hudbu s formální náročností klasiky a rytmickou úderností bigbítu, ale stejně tak vášeň celoživotního kuřáka.

Aby unikl před pedantskou určeností tzv. vážné hudby, utíkal k rocku, jehož limity zároveň poněkud pohrdal. Možná právě z těchto i dalších vnitřních nepokojů citlivé duše se zrodila budoucí osobitost hráče, srovnatelného s přínosem britských klávesových rockerů Keithem Emersonem (1944–2016) nebo Rickem Wakemanem (*1949).

Marián Varga se narodil v lednu 1947 ve Skalici (okres Senica). Tři roky studoval klavír a kompozici na konzervatoři v Bratislavě, avšak jeho rebelská nátura mu studium dokončit nedovolila.

Marián Varga

V roce 1967 nastoupil do skupiny Prúdy a tím začala jeho celoživotní spolupráce s rockovým písničkářem Pavolem Hammelem. V roce 1969 pak založil vlastní formaci Collegium Musicum, ale k vystupování s Hammelem se stále vracel.

Impulsem ke vzniku Vargovy skupiny bylo mimochodem vystoupení britských Nice na Beatovém festivalu v Praze v roce 1968, shodou okolností se zmíněným Emersonem u hammondek.

Pro fanoušky československého bigbítu se pak nahrávky a koncerty skupiny Vargovy skupiny staly neodmyslitelnou součástí toho nejzajímavějšího, co u nás na poli classical rocku, art rocku či progresivního rocku vzniklo.

V posledních desetiletích již mnoho nového nevytvořil, a jistě ho velmi ničilo, že se od něho stále něco očekávalo. Nicméně kdykoli se někde objevil, způsobil příjemný rozruch.

Na Mariána Vargu zavzpomínáme v ranní Mozaice 10. srpna a odpolední Čajovna přinese zkrácenou reprízu Čajovny z 31. ledna 2006.

Nezkrácenou verzi pořadu si můžete poslechnout zde. Obsahuje úryvky hudby a Vargových proslovů i komentář k tehdy prvnímu českému protikuřáckému zákonu, který omezil kouření ve veřejných prostorách.

Spustit audio
autor: Aleš Opekar