Zemětřesné roje na Islandu
Zemětřesné roje se nevyskytují jen v Západních Čechách, ale také na Islandu - existují však mezi nimi důležité rozdíly, které jsou předmětem intenzivního vědeckého výzkumu.
Náhlé pohyby zemské kůry vyvolané uvolněním napětí z neustálých pohybů zemětřesných, tektonických desek se nemusí projevovat jen jako klasické zemětřesení, kdy se seizmická energie uvolní náhle, ale může se uvolňovat i postupně. Pak dochází ke vzniku tzv. zemětřesných rojů. Vyskytují zejména ve vulkanických oblastech nebo v oblastech geotermálních.
Známe je z oblasti Západních Čech, kde zemětřesné roje vznikají na kratších zlomech uvnitř tektonických desek, objevují se ale také na Islandu, kde však mohou vznikat na hranicích tektonických desek. Společné i odlišné rysy zemětřesných rojů v obou těchto částech světa studují vědci z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, mezi nimi i Ing. Josef Horálek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.