Země Ladislava Klímy. Pásmo textů a hudby věnované excentrickému spisovateli a filozofovi

25. červenec 2022

Volné pásmo doplněné hudbou The Plastic People of the Universe zobrazuje titánského básníka jako tvůrce Absolutna i opilce zpíjejícího se po žebráckých vinárnách. V každém případě jako výjimečnou a nepochopenou postavu čnící ze své doby strmě vzhůru. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravil: Petr Adámek
Účinkují: Ivan Řezáč, Igor Bareš a Lukáš Hlavica
Doprovází skladby skupiny: The Plastic People of the Universe a Filipa Topola
Hudební spolupráce: Jan Trojan
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: v roce 2022

Setkání s Ladislavem Klímou a jeho dílem inspirovalo řadu tvůrců k vlastní tvorbě a právě odraz Klímy a jeho díla v poezii a vzpomínkách je obsahem předkládaného pořadu, ve kterém se setkají texty F. X. Šaldy, Jaroslava Seiferta nebo Jiřího Koláře s hudbou The Plastic People of the Universe. 

Spisovatel a filosof Ladislav Klíma (1878–1928) je jednou z nejoriginálnějších postav naší literatury 20. století. Excentrické bylo jako jeho dílo, tak jeho společenský život. Své myšlení vypracoval do svébytné variace Schopenhauera, Nietzcheho, Berkleyho – jako solipsistickou, voluntaristickou, egodeistickou filosofii. Mezi jeho nejproslulejší díla patří Utrpení knížete Sternenhocha, Slavná Nemesis či Svět jako vědomí a nic.

autoři: Petr Adámek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související