Zdeněk Liška ve své hudbě a vzpomínkách přátel

22. březen 2022

Zdeněk Liška byl nejvýznamnějším autorem české filmové hudby, a to nejen rozsahem svého díla, které čítá kolem šesti set kompozic, ale hlavně převratným hudebním myšlením. To dokazují například filmy Marketa Lazarová, Údolí včel, Obchod na korze, Spalovač mrtvol, Ikarie XB 1 nebo Vynález zkázy.

Akademie, která vznikla roku 2012 u příležitosti Liškových nedožitých devadesátin, se prostřednictvím polyfonie hlasů pamětníků pokouší alespoň částečně splatit dluh, který má vůči Liškovi česká kultura, v níž je tento génius stále příliš skryt. Připravil a uvádí Martin Rudovský, hovoří Liškovi přátelé a spolupracovníci: Jan Král, Jiří Zobač, Antonín Matzner, Alois Fišárek a Zdeněk Zbořil.

autor: Martin Rudovský
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová