Zdeněk Liška měl mezi skladateli výsadní postavení, o co si řekl, to dostal. Připomeňte si mistra hudby stříbrného plátna
Zdeněk Liška, od jehož narození uplynulo přesně sto let, měl mezi československými skladateli filmové hudby výsadní postavení. Málokdo ho zpochybňoval a na druhé straně Liška málokdy režiséry či producenty zklamal.
Šíře hudebních prostředků, kterými se uměl vyjadřovat, byla obrovská, perfektně strefoval požadované nálady filmů, a když šel proti náladě, jen to umocnilo jejich vyznění. Využíval netradiční hudební nástroje a rád pracoval s kontrasty. Pověstné jsou i jeho filmové vokály a sbory. Tohle všechno potvrdí i pravidelná vltavská Klapka, kterou vysíláme v neděli 20. března. Připravil a uvádí ji Tomáš Pilát.
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
Jaromír Jindra: Valdštejnova zpověď. Ohlédnutí za velkolepým životem nejvlivnějšího vojevůdce
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.