Zdena Salivarová: Nebe, peklo, ráj

21. září 2013

Osmidílná četba na pokračování z novely současné spisovatelky. Premiéru uvádíme k 90. výročí zahájení rozhlasového vysílání a k životnímu jubileu autorky.

Zdena Salivarová vstoupila do literatury na sklonku šedesátých let minulého století: to už měla za sebou desetileté pěvecké působení v Československém státním souboru písní a tanců, v Radokově Laterně magice, v divadélku Paravan a v dámském vokálním Inkognitoto kvartetu. První povídky publikovala nejdříve literárních časopisech a v roce 1968 vydala u čtenářů i kritiky úspěšnou povídkovou sbírku „Pánská jízda“, v níž čerpala ze zkušeností z divadelního prostředí, a prokázala výrazný literární talent. V té době také překládala z francouzštiny (detektivky Georgese Simenona a Léo Maleta a také populárního Fantomase), účinkovala v několika filmech nové české vlny a její umělecká kariéra se začala slibně rozvíjet.

Jako do tolika jiných osudů, zasáhla však i do toho jejího srpnová okupace. S manželem Josefem Škvoreckým odjíždí do Kanady: „Šťastný rok 68 pro mne skončil srpnovým karambolem, a já jsem se ocitla na druhém konci světa, neznalá jazyka ani pořádného řemesla, a svět se mi zhroutil...“ vzpomínala Salivarová později. Nicméně tehdy sebrala síly a ze vzpomínek na Prahu a nesnadný život v padesátých letech vznikl vynikající román „Honzlová“, její nejznámější literární dílo.

Zároveň manželé Škvorečtí založili v Torontu nakladatelství Sixty-Eight Publishers, které tolik znamenalo pro českou literaturu a tvorbu jak exilových autorů, tak těch, kteří sice neemigrovali, ale nesměli doma publikovat. Práce v nakladatelství, v němž figurovala v mnoha různých rolích a prakticky se sama starala o celý provoz, ji v následujících letech zcela pohltila a na vlastní psaní jí bohužel téměř nezbýval čas.

Přesto napsala ještě několik povídek a novelu „Nebe, peklo, ráj“, kterou – trochu ironicky – obdařila podtitulem love story. Spíše než příběh o lásce je to však román o životě v totalitě, o režimu, který surově zasahuje do osudů obyčejných lidí, o Romeovi a Julii socialistických časů. V živě psaném díle s bohatě odstíněnými jazykovými vrstvami ožívá smutná, šedivá Praha padesátých let a lidé, které autorka znala z vlastní zkušenosti a které proto dovedla zachytit přesvědčivě a přes ponurost doby s humorem a nadhledem.


Účinkuje: Lucie Pernetová

Autorka: Zdena SalivarováRežie: Markéta JahodováPřipravila: Jarmila Konrádová

autor: kon
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?