Jaroslav Putík: Zeď
Šestidílnou četbu na pokračování z prózy Jaroslava Putíka uvádíme v rámci projektu Česká próza k autorovým devadesátinám a k 90. výročí zahájení rozhlasového vysílání. V režii Aleše Vrzáka účinkuje Matouš Ruml.
Rozsahem nevelká, existenciálně laděná novela Zeď vyšla v roce 1962. Jaroslav Putík byl v té době známým novinářem, autorem cestopisů a knihy literatury faktu. V knize vylíčil své zážitky a prožitky z doby krátce po osvobození a konci války v roce 1945, po návratu z vězení a z koncentračního tábora, kdy byl, jak pravil v připravovaných vzpomínkách, „jako odepsanej příběh“.
Věznění, hladovění, tyfus způsobily, že se ocitl na pokraji života a smrti. Podle lékařů byla pravděpodobnost, že nepřežije. Hrdina novely svádí tento zápas v nemocničním pokoji, málokdy při plném vědomí, v myšlenkách, blouznění a snových vizích zvažuje své výhledy a možnosti a v útržcích paměti prožívá znovu zásadní momenty svého válečného utrpení.
Nejposlouchanější
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.