Závratný let ze schodů Vladivojny La Chia. Poslechněte si její zpracování nejsilnějšího zážitku v Rádiu Dada

5. březen 2021

Už brzy budu zase skákat přes kaluže | Kdo chce skákat se mnou, klidně může | Budem tančit valčík kolem kostela | Víš, že tančím ráda pěkně zvesela!

První slova první písně v novém roce a možná tak trochu v novém životě. A taky první slova dalšího Rádia Dada Vladivojny La Chia. Den před Silvestrem ji totiž potkala zásadní událost: „Těsně před koncem roku jsem se na brněnském nádraží zrasovala tak mocně, že jsem strávila týden na JIPce s rozbitou hlavou, zlomenými částmi hlavy i rukou. Zážitek to byl tak zvláštní a silný, že jsem se rozhodla přetavit jej v další ze svých Dada pořadů.“

Po mnohatýdenní léčbě a ještě s oběma rukama v sádře se tak pustila do tvorby. Vedle zmíněné písně doma také zkomponovala třeba dvě pokojíčkové miniopery z lékařské zprávy doktora Ananase. Texty a opery navíc prokládá vlastní scénickou hudbou a písničkami z akustického alba Trip své první kapely Banana z roku 2004.

Pro hodinovou reflexi zásadní a ryze osobní zkušenosti tak Vladivojna La Chia zvolila prostředky jí vlastní – veskrze umělecké. Proleťte se s ní vzduchem…

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.