Západ řeší, co s kradeným uměním. Nejasný původ artefaktů v muzeích se týká i nás
Západní muzea čelí požadavkům, aby navrátily předměty ze svých sbírek, které pochází z bývalých kolonií a byly získány násilím. Jde o problém, který Francie a Německo řeší na nejvyšší vládní úrovni. Mají se artefakty vracet, a je vůbec kam? Jak tento problém řeší nově otevřené berlínské Humboldtovo fórum? A týká se to také českých sbírek? Hosty jsou Anna Remešová, šéfredaktorku serveru artalk.cz, a Ondřej Crhák z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Postkolonialismus: nezápadní pohled na dějiny a současnost
Filozof Nelson Maldonado-Torres a sociolog Ondřej Lánský představují směr, který se vypořádává s dědictvím kolonialismu. Uvádí Lukáš Matoška.
-
Afrodramaturgie. Je třeba naslouchat mýtům, které vysvětlují naši existenci
Čím je tvorba autorů jako Caya Makhélé, Léandre Alain Baker, Kossi Efoui, José Pliya, Kofi Kwahulé, Koulsy Lamko, Rodrigue Norman či Gustave Akakpo, výjimečná?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...