Zaniklá Karviná

25. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šikmý kostel svatého Petra z Alkantary, Karviná

Poslední letošní Výlety s Vltavou budou poněkud netradiční. S univerzitním pedagogem fyzickým geografem Janem Lenartem poputujeme krajinou, v níž žili, pracovali a umírali původní obyvatelé zaniklé obce Karvinná, krajinou, pro niž je dominantním rysem pocit vykořenění, ale která se zároveň znovu hlásí o ztracené pozice. Zvuková spolupráce Ondřej Lenart.

Název obce lze odvodit od staroslovanského karw – býk (karwa – kráva). V tomto případě tedy Karvinná – místo k pasení krav. Ještě za první republiky se jméno psalo Karvinná, současný název Karviná zvítězil ve veřejné soutěži na pojmenování přesídleného města složeného z více obcí.

Vyhledáme zbytky novorenesančního zámku Solca z roku 1873, projdeme se ulicemi Karvinné, které už nikomu neslouží, zažijeme dekadentní atmosféru opuštěného evangelického hřbitova, vystoupáme na věž šikmého kostela sv. Petra z Alkantary, zastavíme se u dolů Gabriela a Barbora a vystoupáme ke kapli Nejsvětějšího srdce Ježíšova, připomínající důlní tragédii v roce 1894. K netradičnímu putování zve autorka pořadu Eva Lenartová.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.