Zánik, nebo další šance? Budoucnost jabloneckého kulturního centra Jablečné lázně je opět nejasná

1. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jablečné lázně

Městské lázně v Jablonci nad Nisou byly od 90. let zavřeny. Od roku 2015 je oživuje kulturními akcemi spolek ArtproProstor. Letos v lednu byla jejich činnost ale zrušena.

Městské lázně v Jablonci nad Nisou přestaly sloužit svému účelu v devadesátých letech a od té doby chátraly. V roce 2015 přišel spolek mladých umělců ArtproProstor s nápadem oživit prostor živou kulturou. Členové spolku si budovu od města pronajali, na dně plaveckého bazénu vytvořili elevaci dle návrhu architekta Jakuba Chuchlíka a začali zde pořádat kulturní akce. Vzniklo tak kreativní centrum s názvem Jablečné lázně. V lednu 2020 byla ale budova lázní z bezpečnostních důvodů uzavřena. Tato situace otevírá otázky týkající se obecně oživování budov i toho, co vše je možné považovat za památku a jak se o tyto prostory starat.

Zjistila jsem s úžasem, jaký máme v Jablonci neuvěřitelný poklad.
Anna Strnadová

Zakladatelka spolku ArtproProstor Anna Strnadová vstoupila do secesní budovy bývalých městských lázní poprvé v roce 2015 a okamžitě ji učarovala. Spolek ArtproProstor založila s kamarádkami z Tanečního studia Magdalena. K původním třem zakládajícím členkám se ale v krátké době přidalo mnoho dalších a kolem Jablečných lázní se začala vyvářet podpůrná komunita.

Jablečné lázně – vánoční market s korálky

„Alespoň na chvíli se podařilo v lidech probudit pocit sounáležitosti a soudržnosti s městem a budovou lázní,“ dodává Anna.

Vyjednávání s městem je klíčové

Spolek ArtproProstor začal v Jablečných lázních realizovat divadelní představení, koncerty, autorské projekty i design markety s cílem přivést živé umění do svého rodného města a zahájit debatu o oživování chátrající budovy.

Čtěte také

V roce 2017 byla ale činnost Jablečných lázní poprvé pozastavena – budova lázní byla městem z bezpečnostních důvodů uzavřena. Členové spolku v čele s Annou Strnadovou se nevzdali a začali dále vyjednávat. V roce 2019 se jim podařilo získat svolení k další činnosti. Ve spolupráci s městem vytvořili pracovní skupiny a sestavili dlouhodobější vizi fungování Jablečných lázní, kterou představili v srpnu 2019 v rámci akce Nádech pro lázně.

Památka není jenom hrad a zámek

Projekt Monument/um podporuje památky formou beneficí. Ředitelka projektu, Soňa Paleta, se svým týmem odborníků do finálního výběru takto podpořených míst zvolila vedle fabriky Temný důl v Horním Maršově, Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrastavě, hradu Hauenštejn v Ostrově nad Ohří právě i jablonecké Jablečné lázně. V rámci audiovizuálního představení Lenky Dusilové a VJ Aeldryna ze studia Lunchmeat se vybralo pro obnovu prostoru několik desítek tisíc.

„Monument/um má za cíl ukázat, že památka není jenom hrad a zámek, ale může to být továrna nebo bývalé městské lázně. I za vaším domem může být budova, která stojí za povšimnutí a za to, aby se s ní mohlo něco dít a že to může udělat opravdu každý. Chce pomoci jednotlivcům, obcím, spolkům, všem, kteří mají plán a program toho, co se v té památce bude dít,“ sděluje Soňa Paleta.

Hledání řešení „tady a teď“

Před samotnou realizací projektu Monument/um proběhla v lázních zvuková zkouška, na základě které bylo rozhodnuto, že je realizace projektu možná. I přesto byla budova městských lázní o necelých pět měsíců později uzavřena s tím, že vstup do budovy je životu nebezpečný. Spolek ArtproProstor ale nepolevuje ve své činnosti. „Jsme tady a teď, chceme s tím něco dělat, nechceme čekat dalších několik let, ta budova už to nemusí zvládnout,“ uvádí Anna Strnadová.

Jablečné lázně

Celý rozhovor si můžete poslechnout v kompletním záznamu ArtCafé. O hudbu se postaral hudební dramaturg Pavel Klusák, který v hudebním bloku představil skladby kapely The Necks.

autor: Dominika Prokopová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...