Zámecká elektrárna

19. březen 2002

S příchodem prvního dubnového dne otevírají své brány všechny hrady a zámky, aby historie milovným návštěvníkům nabídly k prohlídce všechny poklady a pamětihodnosti, které přes zimu skrývaly. Některé z našich památek se každoročně snaží potěšit své hosty nějakými novinkami.

Správa hradu a zámku v Jindřichově Hradci chce do zkušebního provozu uvést renovovanou vodní elektrárnu, kterou postavil v roce 1887 František Křižík. Kromě toho, že tato ekologická elektrárna dodá ročně do rozvodné sítě 340 000 kilowatthodin energie, stane se opravený zámecký mlýn s elektrárnou součástí jedné z prohlídkových tras. Kromě toho by - podle jindřichohradeckého kastelána Miloslava Paulíka - ve mlýně měla být galerie moderního umění.

Logo

"Jednáme s pražským Uměleckoprůmyslovým muzeem, jehož sbírka tapiserií byla do 80. let minulého století v jindřichohradeckém Adamově stavení. Vystavíme také turecký stan ze 17. století - dar tureckého paši jednomu z příslušníků šlechtického rodu Černínů. Tento vzácný exponát oživí dobový mobiliář," dodává Paulík.

Prodej zámecké elektřiny by měl osmnáctimilionovou investici zhruba do pěti let zaplatit. No a hradu a zámku v Jindřichově Hradci, který je po Pražském hradě a Českém Krumlově třetím největším památkovým objektem v České republice, přibude další zajímavost. V loňském roce si zámek prohlédlo téměř 90 000 návštěvníků z celého světa, přičemž řada z nich absolvovala i noční prohlídky, při nichž se objevuje i tajuplná Perchta z Rožmberka, známá jako Bílá paní. Noční prohlídky by měly být lákadlem i v letošní sezóně.

autor: mig
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.