Zakopávání hřivny a hudba brněnského skladatele Vojtěcha Dlaska doby po postmoderně
Jaká je hudební avantgarda dnes a jak vypadá akademický establishment? Jak se dá uživit skladbou a je možné v kulturním provozu nespolupracovat navzájem?
„Ještě před vysokou školou se objevila potřeba tvořit v hudbě vědomou strukturu. Byl jsem fascinovaný avantgardami. Avantgarda pro mě spolu s novostí znamená nezištnost, spolupráci, bezvýhradnou přátelskost vůči kolegovi, neohlížení se na zisky.
Rozhodně nezastávám názor, že „nové“ se dá říci jen novým jazykem – nové přichází spolu s autenticitou odprožitého – a to jen, protože to prožívám teď. Jinak si nedělám iluze, že by mé prožitky byly nějak extra odlišné od zážitků lidí před tisíciletími. Přílišný akcent na nový jazyk způsobuje u řady autorů naopak omezenost výrazu jejich hudby – veškerou energii spotřebují na novost svých pár slabik.“
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.