Zajímavosti o stonožkách a mnohonožkách

29. červenec 2014

V dnešních minutách ze světa vědy se ještě jednou vypravíme do světa malých členovců - stonožek a mnohonožek, o kterých v minulém týdnu v Olomouci rokovala téměř stovka odborníků z 27 zemí světa.

Ačkoliv my, laikové, těmto drobným členovcům žijícím v půdě a na jejím povrchu asi většinou nevěnujeme mnoho pozornosti - možná se nad nimi spíš ušklíbneme - vědce, jak jsem zjistila, doslova fascinují - nesmírnou druhovou rozrůzněností, rozmanitostí stavby těla, přizpůsobením se různým typům životního prostředí či rozmnožování.

A potom, co všechno mi o stonožkách a mnohonožkách vypráví třeba doktor Karel Tajovský z Ústavu půdní biologie Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, se už není třeba nadšení vědců ani tolik divit.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová