Zahulíme, uvidíme

5. únor 2005

Harold a Kumar jsou dva kamarádi, bydlí v jednom bytě, společně sdílejí lásku k marihuaně, ale jinak je každý z nich jiný. Harold pracuje jako investiční poradce, je svědomitý, zodpovědný, má rád všechno dopředu naplánováno a jakákoli odbočka od vytyčeného plánu s ním dokáže pořádně zamávat. Pokukuje po vnadné sousedce Marii, ale při kontaktu s ní je nejistý až hrůza. Kumar je oproti tomu živel. Nezodpovědný, nic nebere vážně, sebevědomí má na rozdávání, nepřipouští si žádné starosti a nechá se volně unášet proudem života.

Tato dost nesourodá dvojice se při jednom značně vypáleném dýchánku, vedena nezřízenou chutí, vypraví do White Castle na proslavené miniburgery. Člověk by řekl, že tak jednoduchý úkon, jako sednout do auta a zajet do oblíbeného fastfoodu koupit něco k jídlu, nezabere dobu delší než půl hodinky. Harold s Kumarem se však dostanou na křídlech konopí do víru událostí, které je pohltí na celou noc, protáhne je sledem neskutečných situací a setkání s řádně ujetými lidmi. Než je pak k ránu patřičně použité vyplivne, nezůstane na nich nit suchá.

Film "Zahulíme, uvidíme" se zařadil do seznamu ujetých teenagerovských komedií, ovšem vztahy a sex se tu řeší až v druhém plánu. Leitmotivem je tu chování mladistvých za změněného stavu vědomí a situace, do kterých se v onom podroušení dostávají. Jako nápad mi to přijde docela zajímavé, i když to rozhodně není žádná novinka, ovšem zpracování je kapitola sama pro sebe. Scenáristická dvojice Jon Hurwitz a Hayden Schlossberg zřejmě zrovna prodělávala podobně změněný stav vědomí jako jejich dva hrdinové a nedostatek tvůrčích nápadů i originality se snažila vyrovnávat ztřeštěností a nadšením. Výsledek je bohužel takový, že by i diváci museli být nadrátovaní až bůh brání, aby se jim film zalíbil, nebo aby byli schopni stíhat veškeré eskapády, které se před nimi na plátně odvíjejí. Komika filmu osciluje mezi sexuálními narážkami, rasistickými narážkami (samozřejmě patřičně zlehčenými a pronášenými dostatečně zápornými postavami, nebo s nadsázkou) a záchodovým humorem. Neříkám, že se nezasmějete, ale "Zahulíme, uvidíme" je film, u kterého se smějete, aniž byste přesně věděli čemu, a druhý den po zhlédnutí už vám z něj v paměti nezůstane téměř nic. Kromě toho je scénář všechno jiné jen ne koherentní. Dějová linka je velice slabá a celý film je sadou více či spíše méně uvěřitelných historek halabala poslepovaných dohromady.

Harold a Kumar na celonočním tripu za kulinářským snem každého huliče

Režisér Danny Leiner má už na svém kontě jednu komedii podobného založení ("Hele vole, kde mám káru?"). Očividně je fascinován způsobem, jak se lidé chovají v podroušeném stavu. Trochu i díky jeho režii působí film jako nastavovaná kaše, některé momenty jsou sice poměrně napínavé, ovšem spíš proto, že parafrázují napínavé scény z jiných filmů. Míra režijní invence byla zkrátka stejná, jako míra invence obou scenáristů.

O herecké stránce se toho také příliš dobrého říct nedá, oba hlavní hrdinové mají nacvičenou plejádu grimas, kterým se občas chtě nechtě musíte zasmát, ale jejich hlavní úlohou je především zůstat po celou dobu filmu pokud možno cool. Jakkoli se necítím být způsobilý k posouzení toho, co je a co není cool, myslím, že se jim to v rámci možností i podařilo. Ostatní postavy jsou spíš karikaturami. V "Zahulíme, uvidíme" můžeme spatřit postavy typu přirozená blondýnka, intelektuál, vidlák, maloměstský policajt, všechny patřičně vybavené vlastnostmi, pro které se obvykle stávají terčem vtipů.

Mladí hrdinové filmu "Zahulíme, uvidíme"

"Zahulíme, uvidíme" je nenáročná komedie pro mladší diváky, je to typ filmu, u kterého můžete úplně vypnout. Otázka je, zda vám budou dvě hodiny, z nichž utkvěje v paměti jen pramálo, stát za víc než sto korun vstupného.

Zahulíme, uvidíme (Harold & Kumar Go To White Castle) Režie: Danny Leiner; scénář: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg; kamera: Christopher Ball, Bruce Douglas Johnson; hudba: David Kitay; střih: Jeff Betancourt; výprava: Steve Rosenzweig; kostýmy: Alex Kavanagh; producenti: Nathan Kahane, Greg Shapiro.

HRAJÍ: John Cho (Harold Lee), Kal Penn (Kumar Patel), Ethan Embry (Billy Carver), Robert Tinkler (J. D.), Fred Willard (Dr. Willoughby), Steve Braun (Cole), Paula Garcés (Maria), David Krumholtz (Goldstein), Eddie Kaye (Thomas Rosengerg), Siu Ta (Cindy Kim), Bobby Lee (Kenneth Park), Kate Kelton (Christy), Brooke D'Orsay (Clarissa)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová