Záhady světa, lidského nitra a sklenice s marmeládou. Orchestr Berg a čtyři české premiéry

4. červen 2023

Smích racka jako zrcadlo velkoměsta, Istanbul coby duchovní matrix, samota v Berlíně a nakonec ozvěna Bachovy partity. Čtyři rozdílné kompozice se vydávají na cestu po Evropě, aby skončily intimní meditací nad lidským osudem.

Hudbu, kterou složili Ondřej Štochl, Mark Andre a Clara Iannotta, k sobě váže navrstvený zvuk jako vnitřní odraz komplikovaného vnějšího světa. Opojného, někdy nevšímavého a ne vždy přátelského. Štochlův racek snad kroužil nad Vltavou, Andreho ohromila velkolepost Istanbulu a Iannotta se vyrovnávala s prvními dny v německé metropoli. Čech, Francouz a Italka však nacházejí společnou řeč díky Orchestru Berg. Ten pod vedením Petra Vrábela uvedl a natočil v českých premiérách skladby …racek se směje poslední, Üg, Intent on Resurrection – Spring or Some Such Thing a Dead Wasps in the Jam-jar.

autor: Boris Klepal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.