Za trochou štěstí...Vlak naděje aneb Dobrovolníci z nádraží

21. prosinec 2017
Uprchlíci na vídeňském nádraží

Česká premiéra rakouského dokumentu Nadji Hahnové o dobrovolné pomoci uprchlíkům, kteří se ocitli ve Vídni na hlavním nádraží.

Nadja Hahn: Za trochou štěstí... Vlak naděje aneb Dobrovolníci z nádraží. Česká premiéra rakouského dokumentu o dobrovolné pomoci uprchlíkům, kteří se ocitli ve Vídni na hlavním nádraží. Připravila Viola Ježková. (do 18. 1.
2018)

Záznam pořadu se objeví po odvysílání.

Počátkem září 2015 přijíždí na vídeňské Hlavní nádraží tisíce uprchlíků. Dobrovolníci, kteří začnou pečovat o jejich situaci se organizují spontánně, bez popudu profesionálních humanitárních organizací. Pod jménem „Vlak naděje“ vybízejí na Facebooku a Twitteru veřejnost k darům a k osobní pomoci. Rakouské spolkové dráhy jim poskytnou sklad jízdních kol. Každého nového pomocníka či pomocnici okamžitě vtáhne naléhavý vír: kdo může pro uprchlíky sehnat jídlo, ošacení nebo léky, kdo je dovede k vlaku, kdo s nimi podá žádost o azyl nebo je doprovodí do nouzové noclehárny? Po několika dnech vznikne ve skladu jízdních kol dokonce zdravotnická stanice.

Všechno funguje, a všechno funguje každý den jinak. Vyroste stanové a kontejnerové městečko. Taky se tu tančí, směje a modlí. Nejaktivnější jsou často lidé, kteří se do Rakouska sami dostali jako uprchlíci, ať už pomáhají jako tlumočníci, kuchaři či doktoři. Někteří dokonce dají výpověď z práce, aby se mohli angažovat ještě více. Mikrokosmos ve skladu jízdních kol je pro všechny rozhodující životní zkušenost.

Promiň, ale nevím, kdo jsi!

03595001.jpeg

Dokument sleduje strach české veřejnosti z migrantů, reakce občanů, kteří se rozhodli uprchlíkům pomáhat, i příběhy samotných běženců na srbsko - chorvatské hranici.

Technik: Otmar Bergsmann

Redakce: Elisabeth Stratka

Česká premiéra rakouského Radiodokumentu Nadji Hahnové, který byl v roce 2016 oceněn hlavní cenou Prix Italia.

V českém znění účinkují: Jakub Folvarčny, Kateřina Císařová, Eva Čechová, Irena Pulicarová, Markéta Kaňková, Vojtěch Vondráček, Marek Pospíchal, Martina Poliaková, Kryštof Krhovják a další.

Překlad: Tereza Šimůnková

Dramaturgie českého znění: Viola Ježková

Mistr Zvuku: Radek Veselý

autor:Viola Ježková
  • Aktuální dění
  • Dokument
  • uprchlická krize