Za trochou štěstí...Vlak naděje aneb Dobrovolníci z nádraží

Uprchlíci na vídeňském nádraží
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Uprchlíci na vídeňském nádraží

Záznam pořadu se objeví po odvysílání.

Česká premiéra rakouského dokumentu Nadji Hahnové o dobrovolné pomoci uprchlíkům, kteří se ocitli ve Vídni na hlavním nádraží.

Počátkem září 2015 přijíždí na vídeňské Hlavní nádraží tisíce uprchlíků. Dobrovolníci, kteří začnou pečovat o jejich situaci se organizují spontánně, bez popudu profesionálních humanitárních organizací. Pod jménem „Vlak naděje“ vybízejí na Facebooku a Twitteru veřejnost k darům a k osobní pomoci. Rakouské spolkové dráhy jim poskytnou sklad jízdních kol. Každého nového pomocníka či pomocnici okamžitě vtáhne naléhavý vír: kdo může pro uprchlíky sehnat jídlo, ošacení nebo léky, kdo je dovede k vlaku, kdo s nimi podá žádost o azyl nebo je doprovodí do nouzové noclehárny? Po několika dnech vznikne ve skladu jízdních kol dokonce zdravotnická stanice.

Všechno funguje, a všechno funguje každý den jinak. Vyroste stanové a kontejnerové městečko. Taky se tu tančí, směje a modlí. Nejaktivnější jsou často lidé, kteří se do Rakouska sami dostali jako uprchlíci, ať už pomáhají jako tlumočníci, kuchaři či doktoři. Někteří dokonce dají výpověď z práce, aby se mohli angažovat ještě více. Mikrokosmos ve skladu jízdních kol je pro všechny rozhodující životní zkušenost.

Promiň, ale nevím, kdo jsi!

03595001.jpeg

Dokument sleduje strach české veřejnosti z migrantů, reakce občanů, kteří se rozhodli uprchlíkům pomáhat, i příběhy samotných běženců na srbsko - chorvatské hranici.

Technik: Otmar Bergsmann

Redakce: Elisabeth Stratka

Česká premiéra rakouského Radiodokumentu Nadji Hahnové, který byl v roce 2016 oceněn hlavní cenou Prix Italia.

V českém znění účinkují: Jakub Folvarčny, Kateřina Císařová, Eva Čechová, Irena Pulicarová, Markéta Kaňková, Vojtěch Vondráček, Marek Pospíchal, Martina Poliaková, Kryštof Krhovják a další.

Překlad: Tereza Šimůnková

Dramaturgie českého znění: Viola Ježková

Mistr Zvuku: Radek Veselý