„Z tenorů největší rek“ aneb První wagnerovský Heldentenor Josef Alois Ticháček

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Notový part

Martin Kajzar, známý propagátor díla Richarda Wagnera v českém prostředí, připravil pro Akademii ohlédnutí za životními a uměleckými osudy J. A. Ticháčka. Ten patřil k nejlepším wagnerovským pěvcům a dostalo se mu zaslouženého docenění. Pořad doplňuje řada hudebních ukázek z děl, která patřila ke kmenovému repertoáru pěvce.

Pěvec Josef Alois Ticháček se nesmazatelně zapsal do dějin operního zpěvu. Patřil mezi výrazné pěvecké osobnosti nejen díky originální interpretaci oper a hudebních dramat Richarda Wagnera, ale především pro svoji uměleckou komplexnost.

Za svůj život absolvoval bohatou pěveckou kariéru v Německu, ale i v řadě dalších zemí Evropy. Byl takřka pěveckým symbolem Wagnerova hudebního dramatu a ryzím archetypem oboru Heldentenor. Již za Wagnerova života se navíc stal významným propagátorem skladatelova díla. 

Autor pořadu Martin Kajzar v Akademii představí výsledky svého pramenného výzkumu v tuzemsku (Praha, Teplice nad Metují) i v zahraničí (Bayreuth, Berlín, Drážďany, Frankfurt, Lipsko, Moskva, Neuruppin, Vídeň).

V pořadu zazní v podání jiných neméně slavných pěvců díla, která patřila k těm nejúspěšnějším v kariéře J. A. Ticháčka. Na pořadu spolupracovali Viktor Velek, Norbert Lichý a další.