Už se našel Staudinger, věhlasný slezský varhanář z Andělské Hory
Zadané téma Akademie z odlehlých obcí, v minulých staletích významných center českého Slezska, znělo Jak se hledá Staudinger? Odpovědi nedávno formulovali hosté pořadu varhanář Ivan Bok, organolog Jiří Krátký a badatel a varhaník Tomáš Thon, který i přes nedávné rozsáhlé povodně ve Slezsku dostál svému slibu a natočil pro Český rozhlas v obcích Nové Lublice, Hošťálkovy a Kružberk na původně Staudingerovy varhany skladby starých českých mistrů.
Akademie nejdříve přestaví klíčového slezského pozdně barokního stavitele Josepha Sebastiana Staundingera (1729 - 1809), jeho širokou varhanickou rodinu a také půvabnou horskou vesnici Andělská Hora, kde měl své zázemí a odkud vyjížděl stavět varhany do širokého okolí. Nástroje to byly i z dnešního pohledu poctivě zhotovené, zvukově malebné a okouzlující, doslova poklady dávné hudební kultury. Staudingerovou zásluhou vznikl také nástroj v kostele sv. Valentina v Příboře, kam se vypravíme prostřednictvím nahrávek Tria barokní hudby. Akademii ale zejména doprovázejí varhanní skladby Jana Křtitele Vaňhala, Františka Xavera Brixiho, Josefa Ferdinanda Norberta Segera a Václava Jana Křtitele Tomáška a zasvěcená debata o dávných časech, které prostřednictvím zapálených stavitelů varhan, organologů, badatelů a interpretů ožívají v 21. století.
Proč se téměř 300 let od narození Staudingera k jeho osobnosti vracíme? Nakolik předčil svou dobu a v čem byly jeho stavitelské postupy nadčasové natolik, že je obdivují i dnešní varhanářské ateliéry? Kdo je největším škůdcem starých varhan a proč restaurátorská práce na takovém jednom nástroji trvá i tisíce hodin? A kdo náročné opravy financuje? Jak zásadní je podpora komunity daného místa a co motivuje všechny zainteresované profese k tomu, aby zachovaly staré nástroje pro další generace? Poslouchejte Akademii o naději, že varhany, které se rekonstruují v tomto století, vydrží našim potomkům dalších třeba i 200 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka