Z Ruska

25. únor 2013

Největší audioportál na českém internetu

Petrohrad | Foto: Martin Dorazín, Český rozhlas

Z Ruska, 25. února

S hrstí kulturních novinek z Ruska přichází Jana Klusáková.

Pokud se v polovině března chystáte do Nizozemska a zajímáte se o vzácné staré tisky, máte šanci: společnost Shapero Rare Books, která obchoduje se starožitnými knihami a fotografiemi, nabízí na veletrhu uměleckých děl TEFAF v Maastrichtu, nejrozsáhlejším v Evropě, album z vlastnictví ruského cara Alexandra II. Kniha v safiánové vazbě (50 krát 65 a půl centimetru) obsahuje 95 podepsaných akvarelů na téma dělostřelectvo; vyvolávací cena činí 250 tisíc dolarů. Maastrichtský veletrh zahajuje 15. března a potrvá deset dní.

Diana Višněvová, primabalerína Mariánského divadla v Petrohradu, vystoupila v neděli 17. února s Ravelovým Bolerem v choreografii slavného Francouze Maurice Bejarta (žil v letech 1927 až 2007) na scéně Opery města Lausanne. Po návratu sdělila: „Pokud jde o ruské tanečnice, s výjimkou Maji Plisecké (před čtyřiceti lety) žádná nezískala právo vystoupit v této roli. Pro baletního umělce je tato exkluzivní příležitost unikum.“ Dokud Maurice Bejart žil, povoloval tančit svou verzi Bolera pouze tanečníkům, kteří splňovali kritéria jeho stylu. Pro Dianu Višňovou je to první setkání s prací tohoto světoznámého choreografa, i když s ním spolupracovala na scéně berlínské Státní opery při představení Ring um der Ring. Ruská umělkyně považuje tuto roli za jednu z nejvýznamnějších ve své kariéře.

Téhož dne, 17. února, vystoupil ve Státní Dumě v rámci tzv. vládní hodiny ministr kultury Ruské federace Vladimir Medinskij s referátem o rozvoji kulturní sféry; debatoval pak s poslanci mimo jiné o násilí v televizních pořadech, o scénách, ve kterých se kouří a o úrovni hraných filmů. Společnost BBC se chystá natočit televizní verzi románu Lva Tolstého Vojna a mír v šesti hodinových dílech. Diváci by ji měli vidět v roce 2015. O představitelích hlavních rolí se dosud uvažuje, zato bylo zveřejněno jméno autora scénáře. Je jím Andrew Davis, známý z filmů o Bridget Jonesové a z televizních seriálů jako například Rozum a cit a Doktor Živago. Televizní verze Vojny a míru by měla zdůraznit romantickou linii děje. Román Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír byl dosud zfilmován desetkrát: v Rusku, ve Velké Británii, v Itálii a ve Spojených státech. Poprvé to bylo v Rusku v roce 1913; v němém filmu hrál Andreje Bolkonského Ivan Mozžuchin. V polovině února Moskva udílela Mezinárodní ceny v oblasti hudebního školství. Na galakoncertu ve Velkém sále Moskevské konzervatoře tuto prestižní cenu získali: violista Jurij Bašmet, houslista Zachar Bron, klavírista Sergej Dorenskij a violoncellistka Natalja Šachovská.

autor: jak

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.