Z knihovny do koupelny

26. květen 2012

Po čtrnácti dnech se vrací s dalším vydáním půlhodina o pěkných, funkčních předmětech, pořad Řeč věcí. Tentokrát vám představí originální knihy, nostalgické fotografie a smysly oblažující mýdla.

V prvním rozhovoru vás Jan Tůma zavede do Liberce, kde Josef Vinklář spolu s malířem a grafikem Milanem Janáčkem vyrábějí autorské variace svých oblíbených knih. Od roku 2011 vzniklo 17 titulů, mezi nimi například několik různě ilustrovaných provedení Zápisníku zmizelého.

Do 20. května byla v Brně v Pražákově paláci Moravské galerie k vidění výstava L'étude d'apres nature s podtitulem Fotografie a umění v 19. století. Pokud jste ji nestihli osobně navštívit, můžete si ji „prohlédnout“ během rozhovoru s kurátorkou Petrou Mrázkovou.

Jak dokazuje tvorba Heleny Heinz, dá se i takový všední předmět, jako je mýdlo, povýšit takřka na šperk. Helena s kolekcí mýdel a doplňků nazvanou Zen oddiplomovala před čtyřmi lety na pražské VŠUP v ateliéru K.O.V u Evy Eisler. Od té doby mýdla navrhuje, vyrábí i vystavuje. Svoji práci představuje v rozhovoru s Jaroslavou Haladovou.

autoři: jt , Jaroslava Haladová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?