Za Karlem Havlíčkem Borovským i Madeleine Albrightovou

23. červen 2012

Naposledy před letní pauzou můžete v sobotu 23. června ladit na Vltavě Řeč věcí, čtrnáctideník ze světa designu a architektury. S čerstvými díly se Jan Tůma a Jaroslava Haladová vrátí opět v září.

První část aktuálního vydání je pozvánkou k výletu do Havlíčkova Brodu, kde v Havlíčkově domě sídlí Muzeum Vysočiny, jedno z nejstarších regionálních muzeí vlastivědného typu u nás. Do desátého července zde probíhají dvě výstavy zaměřené na sklo a porcelán. Prostory muzea prochází Jan Tůma v doprovodu jeho ředitele Jiřího Jedličky.

Posledních deset minut Řeči věcí patří náušnicím, náramkům a brožím. Jaroslava Haladová představuje mladou českou šperkařku Kláru Šípkovou, jejíž brož má ve své sbírce i Madeleine Albrightová. Mé krajky nebo City Net, to jsou názvy kolekcí, o kterých Klára, podle porototy ceny Czech Grand Design druhá nejlepší česká šperkařka loňského roku, řekne víc.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?