William Shakespeare: Othello

Tragédie žárlivosti a zrady.

Poslouchejte na Vltavě 17. ledna 2015 ve 14:00. Po odvysílání se /drama objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátku 23. ledna 2015.


Příběh statečného maurského vojevůdce, který podlehl „zelenooké stvůře“ žárlivosti, je natolik sugestivní a přesvědčivý, že je ctěn nejen jako umělecké dílo, ale je zmiňován i v odborné psychologické literatuře.

Shakespeare ovšem nezkoumá ve svých hrách pouze dispozici, vlastnost, posedlost jedné osoby – ostatně nemůžeme si být jisti, zda ještě hlouběji propadlým do pekla žárlivosti není Jago. Shakespeare ve svých tragediích staví úplný svět, v kterém nezvladatelné vášně propukají.


Osoby a obsazení: Othello, Maur, generál ve službách Benátského státu (Boris Rösner), Brabantio, benátský senátor, Desdemonin otec (Ladislav Frej), Cassio, Othellův pobočník (Alexandr Rašilov), Jago, Othellův praporečník (Otakar Brousek ml.), Roderigo, benátský šlechtic (Martin Myšička), Dóže benátský (Zdeněk Maryška), Montano, guvernér Kypru (Ladislav Hampl), Lodovico, benátský šlechtic, příbuzný Brabantia (Ladislav Mrkvička), Gratiano, benátský šlechtic, bratr Brabantia (David Švehlík), Desdemona, Othellova žena, dcera Brabantia (Lucie Pernetová), Emílie, Jagova žena (Magdalena Sidonová), Bianca, kurtizána, milenka Cassia (Martina Válková), Herold (Tomáš Racek) a další

Autor: William Shakespeare Překlad: Martin HilskýRozhlasová úprava a dramaturgie: Jana PaterováHudba: Vratislav ŠrámekRežie: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 2005.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu