William Shakespeare: Coriolanus. Neporažený římský vojevůdce podlehne až světu politiky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03750663.jpeg

Hra o legendárním římském generálovi, jenž se v úřadu konzula odmítl řídit podle zavedených pravidel a skončil jako vyděděnec, zažívá dnes svoji renesanci zájmu díky silnému politickému tématu.

Po odvysílání se tragédie objeví také na stránce Hry a četba. Zároveň ji najdete na speciálním webu Shakespeare 400. On-line v rámci speciálního projektu zůstane hra dva měsíce, až do čtvrtka 26. ledna 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Kdy přesně napsal Shakespeare tragédii Coriolanus nelze s jistotou určit, literární vědci se shodují, že to bylo někdy v rozmezí let 1605 až 1610. Hra je poslední autorovou římskou tragédií a tiskem vyšla v takzvaném prvním foliu v roce 1623, tedy sedm let po jeho smrti. Stejně jako u ostatních antických her Shakespeare čerpal námět z dobových pramenů, konkrétně z Plutarchových Životopisů, a vojenskou a politickou dráhu svého hrdiny vylíčil věrně podle historické předlohy. Zároveň v hrdém římském generálovi a politikovi vytvořil jednu ze svých nejrozporuplnějších postav.

Gaius Marcius Coriolanus je muž, jehož pyšná a neústupná povaha žene do neštěstí. Svoje klady dokáže rychle převrátit v zápory. Není mužem kompromisu a byť má často pravdu, prosazuje ji bez ohledu na to, jaké budou její důsledky. Na svoji přímou povahu doplatí. Vše, co kdysi sloužilo k jeho prospěchu, se mu nakonec postaví do cesty a zničí ho. Poprvé se s ním setkáváme na římské ulici, kde mu spílá vyhladovělý dav městské chudiny a viní ho za to, že neotevřel lidu sýpky. Roztržku přeruší zpráva, že na Řím táhne armáda nepřátelských Volsků. Jediný, kdo je schopen se jim postavit, je Gaius Marcius. V kruté bitvě u Coriol Volsky porazí. Řím ho velebí jako vítěze. Na paměť vojenského triumfu přijímá jméno Coriolanus a přes počáteční nechuť se stává konzulem. „V politice“ však dlouho nevydrží.

Když proti němu intrikánští tribunové zosnují vzpouru, pohaněný lid žádá jeho hlavu, ale pak se spokojí s vyhnanstvím. Zhrzený Coriolanus se spojí s nepřáteli Říma Volsky a oblehne Řím. Věčné město zachrání před jeho pomstou jeho žena a matka. Coriolanus rezignuje a vyjedná s Volsky pro Řím mír. Pro obě strany je však zrádce, a proto ho zabijí.

Coriolanus je postavou, která budí odpor i sympatie zároveň. Jeho poznámky na úplatnost lidu a fungování demokratických institucí jsou však natolik trefné, že platí i dnes.


Osoby a obsazení: Marcius, později Coriolanus (Martin Stránský), Menenius (Otakar Brousek), Volumnie, Coriolanova matka (Johanna Tesařová), Virgilie, Coriolanova manželka (Lucie Štěpánková), Brutus (Miroslav Táborský), Sicinius (Aleš Procházka), Aufidius (Martin Zahálka), senátor (Stanislav Oubram), Valerie (Valérie Zawadská), občané (Igor Bareš, Jiří Knot, Hanuš Bor, Vojtěch Hájek a Otmar Brancuzský), Cominius (Svatopluk Schuller), Larcius (Ivan Řezáč), Nikanor (Tomáš Pavelka), Adrian (Kamil Halbich), pobočník Aufidia (Jan Szymik), volští senátoři (Dalimil Klapka a Zdeněk Hess), Edil (Jiří Klem), sluhové (Milan Kačmarčík, Ondřej Vacke a Marek Holý), páni (Miroslav Hanuš a Zdeněk Maryška), spiklenci (Viktor Dvořák, Pavel Batěk a Marek Mikulášek) a další

Autor: William Shakespeare Překlad: Jiří JosekDramaturgie: Hynek PekárekRozhlasová úprava: Josef HlavničkaRežie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 2013.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby