William Shakespeare: Coriolanus. Neporažený římský vojevůdce podlehne až světu politiky

26. říjen 2024

Hra o legendárním římském generálovi, jenž se v úřadu konzula odmítl řídit podle zavedených pravidel a skončil jako vyděděnec, rezonuje díky silnému politickému tématu dnes více než dřív. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Marcius, později Coriolanus (Martin Stránský), Menenius (Otakar Brousek), Volumnie, Coriolanova matka (Johanna Tesařová), Virgilie, Coriolanova manželka (Lucie Štěpánková), Brutus (Miroslav Táborský), Sicinius (Aleš Procházka), Aufidius (Martin Zahálka), senátor (Stanislav Oubram), Valerie (Valérie Zawadská), občané (Igor Bareš, Jiří Knot, Hanuš Bor, Vojtěch Hájek a Otmar Brancuzský), Cominius (Svatopluk Schuller), Larcius (Ivan Řezáč), Nikanor (Tomáš Pavelka), Adrian (Kamil Halbich) a další
Připravil: Josef Hlavnička
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Jiří Josek
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: 2012

Kdy přesně napsal Shakespeare tragédii Coriolanus, nelze s jistotou určit, literární vědci se shodují, že to bylo někdy v rozmezí let 1605 až 1610. Hra je poslední autorovou římskou tragédií. Stejně jako u ostatních antických her Shakespeare čerpal námět z dobových pramenů, konkrétně z Plutarchových Životopisů, a vojenskou a politickou dráhu svého hrdiny vylíčil věrně podle historické předlohy. Zároveň v hrdém římském generálovi a politikovi vytvořil jednu ze svých nejrozporuplnějších postav.

Gaius Marcius Coriolanus je muž, jehož pyšná a neústupná povaha žene do neštěstí. Svoje klady dokáže rychle převrátit v zápory. Není mužem kompromisu a byť má často pravdu, prosazuje ji bez ohledu na důsledky. Na svoji přímou povahu doplatí. Vše, co kdysi sloužilo k jeho prospěchu, se mu nakonec postaví do cesty a zničí ho.

Poprvé se s ním setkáváme na římské ulici, kde mu spílá dav vyhladovělé městské chudiny a viní ho za to, že neotevřel lidu sýpky. Roztržku přeruší zpráva, že na Řím táhne armáda nepřátelských Volsků. Jediný, kdo je schopen se jim postavit, je Gaius Marcius. V kruté bitvě u Coriol Volsky porazí. Řím ho velebí jako vítěze.

Na paměť vojenského triumfu přijímá jméno Coriolanus a přes počáteční nechuť se stává konzulem. „V politice“ však dlouho nevydrží. Když proti němu intrikánští tribunové zosnují vzpouru, pohaněný lid žádá jeho hlavu, ale pak se spokojí s vyhnanstvím.

Zhrzený Coriolanus se spojí s nepřátelskými Volsky a oblehne Řím. Věčné město zachrání před Coriolanovou pomstou jeho žena a matka. Vojevůdce rezignuje a vyjedná s Volsky pro Řím mír. Pro obě strany je však zrádce, a proto ho zabijí.

Coriolanus je postavou, která budí odpor i sympatie zároveň. Jeho poznámky o úplatnosti lidu a fungování demokratických institucí jsou však natolik trefné, že platí i dnes.

autoři: Renata Venclová , Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.