William Shakespeare: Bouře

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy John William Waterhouse: Miranda ze Shakespearovy Bouře

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Básnické drama o lásce čisté i sobecké, touze po moci a ovládání druhých, zradě a pomstě i o velikosti a věčné síle usmíření a odpuštění. V hlavní roli mága Prospera uslyšíte Borise Rösnera. Na jeho tajuplném ostrově ho provázejí nepolapitelný duch Ariel (Filip Blažek) i divoký Kaliban (Martin Myšička). Dále hrají Josef Somr, Jiří Lábus, Ladislav Frej a další. Poslední velkou hru Williama Shakespeara poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Bouře je shakespearovskými znalci pokládána za jakousi hru bilanční. Příběh o kruté bouři, ztroskotancích, kouzelném ostrově a jeho podivuhodném vládci v sobě nese témata ze všech předešlých shakespearovských děl. Lidský svět se prolíná se světem nadpřirozeným, realita s iluzí. Důraz se však také klade na smíření protikladů a odpuštění, tak jako ostrovní mág Prospero odpouští nepřátelům, kteří uchvátili jeho trůn. Ostrov plný hudby a duchů, který připomíná objevitelské cesty alžbětinských mořeplavců a vizi Nového světa, krásnějšího a šťastnějšího, Prospero opouští a zříká se i své kouzelné moci. V jeho závěrečných slovech není možné nečíst autorovo rozloučení s divadlem, s uměním a vlastně i se životem.

Shakespeare je příliš bohatý a mocný. Tvůrčí povaha smí číst za rok jen jedno jeho drama, nechce-li se jím zničit.

Johann Wolfgang Goethe

Končí celá slavná epocha, končí i Shakespearova tvůrčí dráha. Následuje už jen odchod z Londýna a pak až do smrti život v ústraní Stratfordu. I když to nevíme jistě, stejně tak, jako nevíme, kdo vlastně Shakespeare byl. Jeho naděje, že po všech bouřích se lidský svět snad stane lidštějším a svobodnějším, sice zůstává jen snem, ale jeho umělecký odkaz je stále živý.

Johann Heinrich Ramberg: Stefano, Trinkulo a Kaliban tančí

Osoby a obsazení: Alonso (Ladislav Frej), loďmistr (Jaromír Meduna), Antonio (David Vejražka), Gonzalo (Josef Somr), Miranda (Andrea Elsnerová), Sebastian (Ivan Řezáč), Prospero (Boris Rösner), Ariel + zpěv (Filip Blažek), Kaliban + zpěv (Martin Myšička), Ferdinand (Ondřej Sokol), Trinkulo + zpěv (Kamil Halbich), Stefano + zpěv (Jiří Lábus) a další

Autor: William Shakespeare
Překlad: Martin Hilský
Rozhlasová úprava a dramaturgie: Jana Paterová
Hudba: Vladimír Franz
Režie: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 2002.