Vzpomínka na Zdeňka Mahlera

25. březen 2018

Češi se rozloučili se Zdeňkem Mahlerem. Se scenáristou, který zůstane v paměti lidí především jako velký popularizátor tří M – Mozarta, Masaryka, Mahlera. Každá popularizace upadá do rizika zjednodušení, a ani Zdeněk Mahler se jí neubránil, zejména ve vztahu k Masarykovi, jako by po revoluci roku 1989 cítil, že národ potřebuje oživit pozitivní mýtus, který by jej spojoval nad společnou věcí, nad „res publica“.

Ve vztahu k jiným velikánům byl mnohem kritičtější, dalo by se říci spravedlivější.

A tak kromě slavných filmů Nebeští jezdci, Svatba jako řemen nebo Den sedmý, osmá noc, k nimž psal Mahler scénáře, by v naší paměti měla zůstat i jeho jiná díla. Především pak mozartovská freska Zabudnite na Mozarta, film Miloslava Luthera z poloviny 80. let, který je jakousi Mahlerovou scenáristickou (a u Lutherovou vizuální) polemikou s Amadeem Miloše Formana, s filmem, u něhož byl Zděnek Mahler pár let předtím odborným poradcem svého dávného přítele.

Jak Mahler vnitřně ve vztahu k Mozartovi problematizuje Formanův hollywoodský trhák, se každý může přesvědčit na vlastní oči – film Zabudnite na Mozarta se dá na sociálních sítích pořád vidět. Jak Zdeněk Mahler kriticky pracoval s mozartovským mýtem, který tak zásadně zatížila Formanova intepretace, lze ale i slyšet. U nás na Vltavě.

V polovině 90. let vznikly v Českém rozhlase dva hodinové pořady, ve kterých Zdeněk Mahler nejen připomíná místo Antonia Salieriho v hudebních dějinách, ale také glosuje Amadea, jeho historické mýty a přitom uvažuje nad povahou uměleckého díla, jeho zákonitostí a smyslu obecně.

Poslechnout si můžete příběh „nejlepšího žáka Gluckova“, autora, jehož opery se ve své době hrály po celé Evropě i v zámoří. A slovy Zdeňka Mahlera také autora, kterého jsme tak trochu zavraždili příběhem o jeho účasti na smrti Mozarta. Totiž: „svoboda fabulovat neznamená svobodu lhát“.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.