Vzpomínka na Vlastu Chramostovou. Poslechněte si nahrávku představení jejího Bytového divadla

6. říjen 2019
Repete

Ve věku 92 let zemřela divadelní a filmová herečka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová. Díky nahrávce, objevené v roce 2016, máte výjimečnou příležitost navštívit její Bytové divadlo. Nahrávku jednoho představení, které se odehrálo roku 1977, komentovala sama protagonistka tehdejšího večera.

Některé inscenace Bytového divadla, které spolu s manželem Stanislavem Milotou vedla Vlasta Chramostová od roku 1976, jsou uloženy ve filmovém archivu. Koláž Apellplatz však jako film nikdy natočena nebyla. Až v roce 2016 našel tehdejší student Michal Klíma magnetofonový záznam, který z tohoto představení kdysi sám v bytě Vlasty Chramostové pořídil. V den svých devadesátých narozenin a ve výroční den listopadových událostí roku 1989 Vlasta Chramostová komentovala ukázky z nalezené nahrávky a mluvila o svých divadelních odchodech i návratech.

Vlasta Chramostová, snímek z natáčení v 50. letech.

Vlasta Chramostová opustila na začátku 70. let minulého století, na protest proti vyhození ředitele Františka Pavlíčka, Divadlo na Vinohradech, nějaký čas působila v Divadle Za branou a poslední roli, Brechtovu Matku Kuráž, sehrála v režii Luboše Pistoria v Západočeském divadle v Chebu. Inscenace byla předčasně stažena z repertoáru a tím okamžikem mělo pro Vlastu Chramostovou divadlo jako povolání skončit. V říjnu 1976 ale zorganizovala spolu s manželem Stanislavem Milotou ve svém bytě nad Národním muzeem představení u příležitosti 75. narozenin Jaroslava Seiferta. Chramostová na něm předčítala ze Seifertova rozsáhlého prozaického díla Všecky krásy světa, které oficiální nakladatelství odmítala vydat.

Tak vznikla několikaletá tradice Bytového divadla, jejímž dalším programem byla textová koláž Appellplatz II. O fungování bytového divadla se dozvěděli i za železnou oponou. Hru Pavla Kohouta Hra na Macbetha a Pavlíčkovo monodrama Dávno, dávno již tomu – Zpráva o pohřbívání v Čechách se podařilo natočit na materiál poskytnutý dramatikem Tomem Stoppardem a vyvézt za hranice. Inscenace Hra na Macbetha Pavla Kohouta a Dávno, dávno již tomu Františka Pavlíčka jsou uloženy ve filmovém archivu.

Vlasta Chramostová a Josef Kemr na tribuně na Letné

Revoluci v listopadu 1989 jako by Vlasta Chramostová dostala k narozeninám – toho dne jí bylo 63 let. Po dvaceti letech se také vrátila na scénu. Nastoupila do angažmá v Národním divadle, kde sehrála ještě řadu významných rolí. Kariéru divadelní i tu filmovou ukončila symbolicky: rolí babičky ve hře a následném filmu Odcházení přítele a kolegy Václava Havla.

autoři: Alena Zemančíková , Český rozhlas Vltava
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...