Výzkumy biologů na Papui-Nové Guineji
Čeští biologové provádějí na Papui-Nové Guineji téměř dvě desetiletí trvající výzkumy ekologie živočichů.
Už řadu let zkoumají čeští biologové jeden z nejsložitějších biologických systémů světa: tropický deštný les v Papui-Nové Guineji. Popisují nové druhy hmyzu a rostlin a zkoumají jejich vzájemné vztahy. Za vynikající výsledky těchto bádání získal Zvláštní čestné uznání předsedy Grantové agentury ČR profesor Vojtěch Novotný z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
A protože je profesor Novotný opět v tropickém lese, na vědecké stanici, kterou před 18 lety zakládal. O vědecké práci v tomto prostoru, dosavadních zjištěních a jejich využití k poznání biodiverzity také na našem území proto hovoří jeho kolega, doktor Petr Klimeš, který se tímto výzkumem také intenzivně zabývá.

Zajímavý rozhovor s prof. Novotným o jeho cestách na Papuu-Novou Guineou: www.cestomila.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová