Výzkumy biologů na Papui-Nové Guineji

30. září 2014

Čeští biologové provádějí na Papui-Nové Guineji téměř dvě desetiletí trvající výzkumy ekologie živočichů.

Už řadu let zkoumají čeští biologové jeden z nejsložitějších biologických systémů světa: tropický deštný les v Papui-Nové Guineji. Popisují nové druhy hmyzu a rostlin a zkoumají jejich vzájemné vztahy. Za vynikající výsledky těchto bádání získal Zvláštní čestné uznání předsedy Grantové agentury ČR profesor Vojtěch Novotný z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

A protože je profesor Novotný opět v tropickém lese, na vědecké stanici, kterou před 18 lety zakládal. O vědecké práci v tomto prostoru, dosavadních zjištěních a jejich využití k poznání biodiverzity také na našem území proto hovoří jeho kolega, doktor Petr Klimeš, který se tímto výzkumem také intenzivně zabývá.

03217412.jpeg

Zajímavý rozhovor s prof. Novotným o jeho cestách na Papuu-Novou Guineou: www.cestomila.cz.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová