Výzkumy biologů na Papui-Nové Guineji

30. září 2014

Čeští biologové provádějí na Papui-Nové Guineji téměř dvě desetiletí trvající výzkumy ekologie živočichů.

Už řadu let zkoumají čeští biologové jeden z nejsložitějších biologických systémů světa: tropický deštný les v Papui-Nové Guineji. Popisují nové druhy hmyzu a rostlin a zkoumají jejich vzájemné vztahy. Za vynikající výsledky těchto bádání získal Zvláštní čestné uznání předsedy Grantové agentury ČR profesor Vojtěch Novotný z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

A protože je profesor Novotný opět v tropickém lese, na vědecké stanici, kterou před 18 lety zakládal. O vědecké práci v tomto prostoru, dosavadních zjištěních a jejich využití k poznání biodiverzity také na našem území proto hovoří jeho kolega, doktor Petr Klimeš, který se tímto výzkumem také intenzivně zabývá.

03217412.jpeg

Zajímavý rozhovor s prof. Novotným o jeho cestách na Papuu-Novou Guineou: www.cestomila.cz.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.