Výstava Malé dějiny fotopastí zkoumá vliv fotografických technologií na vztah lidí a zvířat

6. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Still z videa Davida Přílučíka s názvem Kočka

Agáta Hrnčířová si povídá s Terezou Rudolf a Vojtěchem Märcem, kurátory Fotograf Gallery, a umělcem Davidem Přílučíkem o aktuální výstavě Malé dějiny fotopastí.

Pod fotopastí si můžeme představit klasickou technologii, která slouží k zachycení volně žijících zvířat, ale například i past na pohled nebo pozornost. Výloha v pražské Jungmannově ulici, kde je výstava Malé dějiny fotopastí umístěna, pracuje s tímto konceptem i tak, že náhodného kolemjdoucího může jednoduše polapit.

Výstavu Malé dějiny fotopastí můžete navštívit v pražské Fotograf Gallery do 12. května. Celý záznam ArtCafé, včetně hudebního výběru Pavla Zelinky, najdete v audiu pod článkem.

Návštěvník výstavy uvidí kombinaci prací šesti umělců a uměleckých skupin, kteří se slovy kurátorů v rámci média fotografie zamýšlejí nad vztahem nelidských a lidských zvířat. Pro kurátorský tým byly výchozím bodem úvahy anglického antropologa Alfreda Gella, který upozornil na vnitřní podobnosti pastí a uměleckých děl. „Alfred Gell tvrdil, že v obou případech jde o materiální nosiče, které dokážou zprostředkovat společenské významy,“ říká kurátor Vojtěch Märc.

Setkání s černou kočkou

Audiovizuální umělec David Přílučík se na výstavě podílel videem s názvem Kočka. V roce 2013 na kameru zaznamenal setkání s černou kočkou a také snahu a zároveň nemožnost vzájemného porozumění mezi člověkem a zvířetem. Kurátoři toto video vybrali kvůli nahodilosti pozorování, které přináší. Umělcova přítomnost není v díle tak zásadní, jde spíše o to, že fotoaparát byl ve správnou dobu na správném místě. „K fotopastem nám to přišlo výstižné. V tom videu jde o nějaké čekání na kořist – na to, co se objeví v objektivu,“ dodává kurátorka Tereza Rudolf.

„Myslím, že je důležité, nesnažit se za každou cenu motivy, které vidíme u zvířat, přeložit do ekvivalentu lidských vlastností,“ komentuje vztah lidí a zvířat David Přílučík. Podle umělce by se vztahy lidských a nelidských entit měly více problematizovat. Přílučík dodává, že spíše než se snažit hledat to společné, je potřeba pracovat s tím, že mezi lidmi a zvířaty budeme vždycky nacházet nějaké odlišnosti. Což ale podle něj ale neznamená, že spolu nemůžeme koexistovat.

Pořad připravila: Agáta Hrnčířová
Hudbu vybral: Pavel Zelinka

Spustit audio

Související