Vrah z města meruněk. Literární reportáže Witolda Szabłowského

15. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Witold Szablowski (2015)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jak vnímají mladí Turci sex a jaké nástrahy jim klade islámská společnost? Jak se žije ženám v tureckých ortodoxních rodinách? Proč dochází k vraždám ze cti? A co se stalo 14. prosince 2008, když se George Bush před novináři loučil s Irákem? Příběhy z dnešního nebo nedávného Turecka očima polského reportéra a spisovatele Witolda Szabłowského. S odstupem i bezprostředně zároveň. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Vasil Fridrich, Michal Zelenka, Lucie Pernetová, Kryštof Krhovják, Matouš Ruml, Marek Holý, Ivan Řezáč, Jana Stryková
Připravila: Klára Fleyberková
Překlad: Barbora Kolouchová
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: v roce 2018

Literární reportáže mají v Polsku bohatou tradici. U nás patří mezi nejznámější zástupce tohoto žánru zřejmě Mariusz Szczygieł, který dosáhl největšího ohlasu v roce 2006, kdy vyšla jeho kniha Gottland. V ní se s odstupem, jehož může dosáhnout jen cizinec, podíval na Českou republiku a podal o ní zcela neotřelou zprávu. Od té doby se českého překladu dočkalo několik dalších svazků tohoto autora.

Szczygieł už ale zdaleka není jediným polským reportérem, s nímž se zdejší čtenář setkává. V knihkupectvích se objevují jména jako Margo Rejmer, Wojciech Górecki, Lidia Ostałowska nebo Paweł Smoleński. Ta se do povědomí dostala především zásluhou dvou nakladatelství, která spojila své síly – Dokořán a Jaroslava Jiskrová-Máj.

Příběhy z Turecka

Do série polských reportáží, kterou společně vydávají, se v roce 2016 zařadila také kniha nazvaná Vrah z města meruněk, jejíž podtitul prozrazuje více, zní totiž Příběhy z Turecka. Autorem svazku je Witold Szabłowski. Narodil se v roce 1980 a vystudoval žurnalistiku a politologii na varšavské univerzitě, poté pracoval v polské zpravodajské televizní stanici TVN24 a působil i v zásadním deníku Gazeta Wyborcza.

Podstatný pro jeho práci i život jako takový byl roční studijní pobyt v Turecku, kdy se začlenil do tamní společnosti a měl tak možnost mluvit s místními lidmi a pozorovat dennodenní chod věcí. Právě z rozhovorů s obyvateli různých koutů Turecka nakonec vytvořil literární reportáže, které spojil v knize Vrah z města meruněk.

Přeložila ji Barbora Kolouchová, která z ní také následně vybrala pět kapitol pro rozhlasové zpracování. Ty potom prošly dramatizací, k níž množství přímých řečí zpovídaných osob přímo vybízelo. Prostřednictvím hlasů několika herců se tak přeneseme do exotických krajin, kde jsou dcery prodávány mužům, kde mladí chlapci chodí za prostitutkami a kde se ve velkém skupují boty, kterými byl napaden prezident Bush. Szabłowski však jako správný novinář neukazuje jen jednu stranu mince, nýbrž nabízí pohledy vždy z několika úhlů.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...