Vlastimil Třešňák: Melouch. Jak se vyrovnat s dávnou nespravedlností a křivdou?
Ivan Řezáč čte z románu spisovatele, písničkáře a výtvarníka Vlastimila Třešňáka. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Mnohostranně nadaný umělec Vlastimil Třešňák je znám jako autor a zpěvák folkových, později i rockových písní, vydal řadu prozaických knih, věnuje se malbě, fotografuje. Vyrůstal v pražském Karlíně. Po ukončení základního vzdělání pracoval v příležitostných, převážně dělnických zaměstnáních. V roce 1974 byl zbaven možnosti oficiálně vystupovat, po podpisu Charty 77 byl po následné brutální policejní šikaně přinucen počátkem 80. let Československo opustit. Vycestoval v roce 1982 do Švédska, později žil také v NSR. Od roku 1995 žije převážně v České republice.
Třešňákův Román Melouch (Torst, 2005) je situován do autorova rodného Karlína. V knize jsou konfrontovány dvě časové roviny: druhá polovina 60. let, kdy parta několika karlínských mladíků zakládá bigbeatovou kapelu The Viaducts, a současnost, kdy se dávní kamarádi pokoušejí objasnit historii téměř detektivní, jejíž kořeny sahají až do války, a v 60. letech vše vyústí v tragédii. Důraz je v knize kladen na kritické vidění současnosti, zejména odpudivých lidských typů z prostředí současného i nedávného českého showbyznysu.
Dvanáctidílnou četbu na pokračování vysíláme v roce 70. narozenin autora: Vlastimil Třešňák se narodil 26. dubna 1950 v Praze.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.