Vladislav Vančura: Rytíř milostného květu. Čteme z Obrazů z dějin národa českého

29. říjen 2023

Příběh o Záviši z rodu Vítkovců, který měl ve znaku růži, milostný květ. O životě plném touhy po moci a koruně, o odvaze a rozumu, ale také o pýše a zradě. Vyprávění o muži, který se zmocnil vlády, bránil se Rudolfu Habsburskému a pomohl králi Václavovi k velikosti. Bohatou a líbeznou češtinou vykreslené osudy rozporuplného člověka, který vzbuzoval lásku i nenávist. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Josef Patočka
Připravila: Dagmar Hubená
Režie: Josef Henke
Natočeno: 1965

Příběh Rytíře milostného květu nás přenese do 13. století, do doby plné sofistikovaných intrik, bojů o moc a o území i vášnivých citů. Sledovat budeme život Záviše z Falkenštejna z rodu Vítkovců, který se nebál postavit velikánům jako byli Přemysl Otakar II. nebo Rudolf I. Habsburský.

Postupně se před námi rozvíjí Závišova cesta od obyčejného rytíře k muži, který měl velký vliv i na samotného krále Václava II. A právě vztah s Václavem byl tím, co osudově ovlivnilo zbytek Závišova života.

autor: Dagmar Hubená
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.