Tomáš Garrigue Masaryk: Náš charakter. Jsou Češi hrdinové, nebo slaboši?
Podnětné zamyšlení o nepevnosti a neucelenosti českého národního charakteru ze spisu Česká otázka uvádíme u příležitosti státního svátku 28. října, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Sociolog, filozof, politolog a první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937) vydal svou knihu o snahách českého národního a politického obrození Česká otázka v roce 1895.
Úryvek z této knihy nese název Náš charakter a autor v něm rozebírá nepevnost a neucelenost českého národního charakteru. Masaryk cituje francouzského historika Ernesta Denise a jeho názor, že Čechové od dob Husových nikdy nepřijali důsledky své smělosti.
Jsme pořád ještě ve stadiu husitství: bez pevnosti rozumu nedovedeme zabránit zmatkům a konec konců mravnímu poklesnutí.
TGM
K našim národním charakterovým vlastnostem podle Masaryka patří jistá pasivita, sklony k intrikánství a kolísání mezi hrdinstvím a ústupností až slabošskou, jež tak dobře postřehl například Havlíček.
Související
-
Nebát se a nekrást. TGM o státu a korupci, polámaném kolečku, pokroku, demokratech a dětech
Blíží se výročí vzniku Československé republiky a s ním opět ožívá duch Tomáše Garrigue Masaryka. Petr Šourek si pozval Milana Hanyše a Mikuláše Mináře.
-
Karel Hvížďala: Falešný český narativ
Společnost je vždy nejkrutější vůči těm, kteří vyzrazují její tajemství a ozřejmují, kde se ona sama svou neupřímností dopouští největší chyby proti sobě.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.