Nebát se a nekrást. TGM o státu a korupci, polámaném kolečku, pokroku, demokratech a dětech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miliony chvilek pro demokracii

Blíží se výročí vzniku Československé republiky a s ním opět ožívá duch Tomáše Garrigue Masaryka. Do dnešních filozofických Reflexí si Petr Šourek pozval Milana Hanyše z Masarykova ústavu Akademie věd a Mikuláše Mináře z Milionu chvilek pro demokracii, aby si pohovořili o významu drobné práce, nedostatku demokratů a Masarykovi jako symbolu a fikci, která nás sjednocuje.

Nebát se drobně pracovat

U příležitosti výročí vzniku Československé republiky opět "ožívá" duch Tomáše Garrigue Masaryka. A podobně je tomu při každé větší demonstraci, kdy se o slovo hlásí lid anebo někdo jeho jménem.

TGM je symbol a fikce, která nás sjednocuje, příběh, který nás spojuje. TGM je předmět produktivního nepororumění, inspiromat naší demokracie. Kdo by neznal záhadné výroky jako „Nebát se a nekrást“ nebo „Měj úctu duši dítěte“? Odkud pocházejí? Co znamenaly v kontextu Masarykova politického a filozofického myšlení? Autor pořadu Petr Šourek hovoří s filozofem Milanem Hanyšem z Masarykov ústavu Akademie věd, který vysvětluje, jak souvisí Masarykova důvěra v drobnou práci s jeho hlubokou vírou v nesmrtelnost lidské duše a boží prozřetelnost.

Masaryk jako symbol a sjednocující fikce

Ideál drobné práce pro demokracii odkázal Tomáš Garrigue Masaryk i dnešním občanským aktivistům. Petr Šourek mluvil o drobné práci na demokracii a kritickém nedostatku demokratů se studentem filozofie Mikulášem Minářem, lídrem hnutí Milion chvilek pro demokracii.

V pořadu zní Masarykova motivační píseň Ach synku, synku v podání Jarmily Novotné s klavírním doprovodem Jana Masaryka i píseň údajně opravdu nejbližší Masarykovu srdci: Teče voda, teče, v podání Karla Sháněla.

autor: Petr Šourek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...