Vladimír Škutina: Svět jako duhová kulička

31. květen 2019

Ze vzpomínkových próz publicisty a někdejšího „prezidentova vězně“. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Knížku Svět jako skleněná duhová kulička psal publicista a někdejší„prezidentův vězeň“ Vladimír Škutina v 70. letech 20. století ve vězení jako dopisy malé dceři Janě, aby věděla, odkud její otec pochází, jaké město je Praha a jaký vůbec byl život v Čechách před únorem 1948, v čase Škutinova dětství.

Knížka překvapí lyrickou notou, u publicisty nečekanou, která zaujala i Jaroslava Seiferta, který knížku opatřil laskavým doporučujícím doslovem.

Účinkuje: Tomáš Töpfer

Připravil a úvodem hovoří: Robert Tamchyna
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno v roce 2006.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.