Vídeňský hlas Ameriky. Poslechněte si Osudy novináře Ivana Medka
Přehrát celý seriál (10 z 10 dílů)
1. díl: Osudy Ivana Medka
2. díl: Osudy Ivana Medka
3. díl: Osudy Ivana Medka
4. díl: Osudy Ivana Medka
5. díl: Osudy Ivana Medka
6. díl: Osudy Ivana Medka
7. díl: Osudy Ivana Medka
8. díl: Osudy Ivana Medka
9. díl: Osudy Ivana Medka
10. díl: Osudy Ivana Medka
Novinář, muzikolog a prezidentský kancléř Ivan Medek by se dnes dožil 95 let. Jeho hlas si generace Čechů pamatují především díky reportážím na kdysi zakázané stanici, které vždy končily legendárním „Ivan Medek – Hlas Ameriky – Vídeň“. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínky, které v roce 2003 natočil pro vltavské Osudy.
Novinář, hudební publicista a kritik Ivan Medek (narozen 13. července 1925 v Praze, zemřel 6. ledna 2010 v Praze) vyrůstal v kulturním zázemí rodiny básníka a legionářského generála Rudolfa Medka, který v meziválečném obdobní působil jako správce Národního památníku na Vítkově. Matka byla dcerou malíře Antonína Slavíčka, malířem se později stal i Ivanův bratr Mikuláš Medek.
Ivan Medek navštěvoval obecnou školu v Karlíně, pak studoval na Akademickém gymnáziu (čtyři ročníky) a na konzervatoři v Praze, kde byl nucen po převratu v únoru 1948 studium přerušit. Jako hudební organizátor spolupracoval s Českým komorním orchestrem, s Českou filharmonií, v letech 1968–1969 působil jako hudební publicista v Československém rozhlase a v Československé televizi, v letech 1970–1977 byl redaktorem nakladatelství Supraphon.
Z publicisty nakrátko sanitářem, pak přišla emigrace
Po podpisu Charty 77 v lednu 1977 dostal ze Supraphonu okamžitou výpověď. Pracoval jako sanitář v Nemocnici Na Františku, po další výpovědi (opět z politických důvodů) jako umývač nádobí a šatnář v restauraci Pod Kinskou. Po řadě výslechů a přepadení Státní bezpečností v roce 1978 emigroval do Rakouska.
Ve Vídni se stal dopisovatelem Hlasu Ameriky a spolupracoval se Svobodnou Evropou a dalšími rozhlasovými stanicemi – BBC, Deutsche Welle, Radio Vatikán. Úzce spolupracoval s laickým katolickým sdružením Opus bonum Anastáze Opaska, po jehož smrti v roce 1999 se stal jeho předsedou.
Po převratu 1989
Po roce 1989 se stal poradcem České filharmonie, poradcem ministra kultury, předsedou Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V letech 1993–1996 pracoval v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla jako ředitel Odboru vnitřní politiky, v období 1996–1998 byl vedoucím Kanceláře. Od roku 1991 je nositelem Řádu T. G. Masaryka. V roce 1999 byl vyznamenán medailí Za zásluhy. Za rok 2008 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.
Nejposlouchanější
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.