Vídeňský hlas Ameriky. Poslechněte si Osudy novináře Ivana Medka
Novinář, muzikolog a prezidentský kancléř Ivan Medek by se dnes dožil 95 let. Jeho hlas si generace Čechů pamatují především díky reportážím na kdysi zakázané stanici, které vždy končily legendárním „Ivan Medek – Hlas Ameriky – Vídeň“. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínky, které v roce 2003 natočil pro vltavské Osudy.
Novinář, hudební publicista a kritik Ivan Medek (narozen 13. července 1925 v Praze, zemřel 6. ledna 2010 v Praze) vyrůstal v kulturním zázemí rodiny básníka a legionářského generála Rudolfa Medka, který v meziválečném obdobní působil jako správce Národního památníku na Vítkově. Matka byla dcerou malíře Antonína Slavíčka, malířem se později stal i Ivanův bratr Mikuláš Medek.
Ivan Medek navštěvoval obecnou školu v Karlíně, pak studoval na Akademickém gymnáziu (čtyři ročníky) a na konzervatoři v Praze, kde byl nucen po převratu v únoru 1948 studium přerušit. Jako hudební organizátor spolupracoval s Českým komorním orchestrem, s Českou filharmonií, v letech 1968–1969 působil jako hudební publicista v Československém rozhlase a v Československé televizi, v letech 1970–1977 byl redaktorem nakladatelství Supraphon.
Z publicisty nakrátko sanitářem, pak přišla emigrace
Po podpisu Charty 77 v lednu 1977 dostal ze Supraphonu okamžitou výpověď. Pracoval jako sanitář v Nemocnici Na Františku, po další výpovědi (opět z politických důvodů) jako umývač nádobí a šatnář v restauraci Pod Kinskou. Po řadě výslechů a přepadení Státní bezpečností v roce 1978 emigroval do Rakouska.
Ve Vídni se stal dopisovatelem Hlasu Ameriky a spolupracoval se Svobodnou Evropou a dalšími rozhlasovými stanicemi – BBC, Deutsche Welle, Radio Vatikán. Úzce spolupracoval s laickým katolickým sdružením Opus bonum Anastáze Opaska, po jehož smrti v roce 1999 se stal jeho předsedou.
Po převratu 1989
Po roce 1989 se stal poradcem České filharmonie, poradcem ministra kultury, předsedou Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V letech 1993–1996 pracoval v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla jako ředitel Odboru vnitřní politiky, v období 1996–1998 byl vedoucím Kanceláře. Od roku 1991 je nositelem Řádu T. G. Masaryka. V roce 1999 byl vyznamenán medailí Za zásluhy. Za rok 2008 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...