Veronika Štefanová

redaktorka

Narodila se roku 1984 v Brně, ale dětství i dospívání prožila na Slovácku, především ve Veselí nad Moravou a v Uherském Hradišti. Od malička se věnovala tanci, divadlu i hudbě, především zpěvu, klasickému i jazzovému. Studovala divadelní vědu a bohemistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci a poté divadelní vědu na Karlově univerzitě v Praze. Vysokoškolská studia ji přivedla k psaní o divadle. Po absolvování magisterského studia na Karlově univerzitě začala přispívat recenzemi a rozhovory z domova i ze zahraničí do Divadelních novin, A2, časopisu Svět a divadlo nebo Taneční zóny. V zahraničí se její články objevily v britském magazínu Sideshow nebo sborníku článků Unpack The Arts z London International Mime Festival 2014. Její studie otiskly také v odborných časopisech Disk a Theatralia.

Kromě činohry jí vždy přitahoval současný tanec a nový cirkus, který v roce 2008 odjela teoreticky studovat do Paříže na univerzitu Sorbonne Nouvelle. Díky svému zájmu o tuto dynamicky se rozvíjející uměleckou formu se dostala na festivaly do Francie, Velké Británie, Maďarska, Chorvatska, Finska, Polska, Německa nebo Kanady, odkud řadu článků a reportáži také přivezla. V roce 2010 spoluzakládala první českou cirkusovou knihovnu v centru pro nový cirkus CIRQUEON a později také novocirkusový online magazín.

Touha poznávat netradiční umělecké formy spojené s extrémním pohybem jí přivedly k doktorskému studiu na Katedře divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Její výzkumný projekt věnovaný novému cirkusu zaujal i vedení kanadské cirkusové školy École nationale de cirque v Montrealu, kde jí v roce 2012 umožnili studijní stáž. Doktorské studium úspěšně zakončila v roce 2016.

O dramatickém umění sbírá poznatky nejen na mezinárodních festivalech, ale také na konferencích, kterých se aktivně účastní. V roce 2012 vedla mezinárodní seminář na téma „Jak psát o novém cirkuse" v rámci mezinárodní konference Fresh Circus v Paříži, které se účastnilo 500 profesionálů z celého světa. Na dalším ročníku Fresh Circus v roce 2016 zorganizovala kulatý stůl na Téma „Nový cirkus ve střední Evropě" s profesionály z Maďarska, Polska, Rakouska a České republiky.

K jejím vášním patří cestování a pohyb. Vyzkoušela několik tanečních stylů, od lidového, přes flamenco až po současný tanec a akrobacii. Stejné zalíbení našla i ve zpěvu, kterému se věnuje dodnes.

V rozhlase začínala jako externistka v Radiu Wave, mezi roky 2009 až 2012 točila reportáže o divadle pro pořad Tyjátr. Od roku 2014 působila ve zpravodajství Českého rozhlasu, nejprve v pražské regionální redakci, později v kulturní redakci. Divadlo ji zajímá ve všech jeho podobách, proto o něm teď tak ráda točí reportáže a rozhovory do kulturně-publicistického pořadu Mozaika na Českém rozhlase Vltava, který příležitostně také moderuje. V současné době redakčně i dramaturgicky zaštiťuje pořad Reflexe. Divadlo!

Všechny články

Stránky