Věrohodné svědectví o vlastní rozkročenosti mezi kulturami. Esej básnířky Marie Iljašenko uspěla v soutěži Toma Stopparda
„Jde o téma, které v našem středoevropském a východoevropském prostoru nikdy nepřestalo utvářet osudy, probíhající válka na Ukrajině je však tvoří a znetvořuje s novou vervou,“ vysvětlují členové poroty své zaujetí pro esej Jsem všudezdejší. Laureátkou ceny Toma Stopparda se tak stala po Josefíně Formanové opět žena, česká básnířka s ukrajinsko-polskými kořeny Marie Iljašenko.
Čtěte také
„Během psaní se mi všechno poskládalo do sebe a já konečně pochopila, kdo jsem – jsem Středoevropanka. Ve střední Evropě bylo vždy normální, že hranice se posouvají a jazyky, kultury, identity se mísí. A když mi později někdo tvrdil, že nic takového jako střední Evropa neexistuje, že existuje jen ta východní a ta západní, jen jsem se tiše (a někdy nahlas) smála,“ píše Marie Iljašenko v oceněné eseji s názvem Jsem všudezdejší.
Právě osobní pozice autorky tříčlennou porotu složenou z překladatelky Anny Kareninové, sociologa a vysokoškolského pedagoga Jiřího Přibáně a spisovatele a šéfredaktora časopisu Host Jana Němce, zaujala „Autorce se podařilo věrohodně svědčit o vlastní rozkročenosti mezi kulturami a vyjít z této osobní zkušenosti směrem k obecnějším otázkám národnostní a jazykové identity,“ píše ve svém vyjádření.
Ocenění vzniklo roku 1984 pod Nadací Charty 77. Od roku 2021 Cenu Toma Stopparda každoročně uděluje Knihovna Václava Havla. Tříčlenná porota vybírá z knižně nevydaných esejí v českém jazyce tu, která přispívá k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.
Související
-
BáSnění Marie Iljašenko. Halyna Kruk: My všichni, Evropo, jsme hluboce zneklidněni
Ija Kiva, Olena Husejnova, Leonid Kiseljov, Myroslav Lajuk a Halyna Kruk. Básně ukrajinských autorů čte a komentuje básnířka a překladatelka Marie Iljašenko.
-
Stoppardovy návraty domů. Proslulý autor divadelních her a filmových scénářů slaví narozeniny
Pětaosmdesáté narozeniny Toma Stopparda jsou příležitostí znovu nahlédnout východiska jeho umělecké tvorby na pozadí životního příběhu, který ho s Českem dodnes spojuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.