Stoppardovy návraty domů. Proslulý autor divadelních her a filmových scénářů slaví pětaosmdesáté narozeniny
Rosenkrantz a Guildenstern jsou mrtvi, Arkádie, ale i Zamilovaný Shakespeare. Jako autor divadelních her a filmových scénářů proslul Tom Stoppard po celém světě. Z rodného Zlína ho v útlém dětství vyhnala nacistická hrozba nejprve do Singapuru, a pak do Indie. Nakonec zakotvil s matkou ve Velké Británii, kde se už velmi brzy osamostatnil a začal živit jako novinář.
Protože anglické divadlo na přelomu 50. a 60. let minulého století dychtilo po nových talentovaných autorech, budoucnost mladíka s vytříbeným citem pro jazyk byla zpečetěna. Pětaosmdesáté narozeniny Toma Stopparda jsou příležitostí znovu nahlédnout východiska, zákruty a principy jeho umělecké tvorby na pozadí životního příběhu, který ho s Českou kotlinou dodnes spojuje.
Liberecké divadlo F. X. Šaldy představilo Stopparda prostřednictvím jeho slavné shakespearovské parafráze poprvé českému publiku v roce 1971. S výjimkou chebského nastudování autorovy prvotiny, které šťastnou shodou náhod proklouzlo normalizačnímu dohledu, se na naši oficiální scénu dramatik vrátil – tentokrát i osobně – až po revoluci. Jako přítel Václava Havla byl však s politickým děním v Československu spjat ještě předtím.
Na příkladech Stoppardových her, jejich interpretací a souvislostí se náš cyklus pokouší poskládat mozaiku uměleckého výrazu člověka, který významně zasáhl nejen do dějin divadla, ale při svém objevování kořenů zanechal i silné etické poselství.
Související
-
Výběr týdne: Hezčí vlaková nádraží, sdílení dat, Zlín chce více Stopparda, snový design v Miláně
Poslechněte si výběr z témat, která zazněla v podcastu. S hosty diskutuje Saša Michailidis.
-
Stoppardova stopa ve Zlíně. Britský dramatik českého původu řeší s humorem problémy soudobého světa
Saša Michailidis mluví s Michaelem Žantovským, ředitelem Knihovny Václava Havla, a Vladimírem Fekarem, dramaturgem Městského divadla Zlín.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.