Velký Beethoven Wilhelma Furtwänglera

8. prosinec 2020

Berlínská filharmonie je dodnes jeden z nejslavnějších orchestrů a jejich provedení Beethovena platí za vzorové. V první polovině minulého století se o to zasloužil Wilhelm Furtwängler, jeden z nejvýznamnějších beethovenovských interpretů všech dob.

Čtěte také

Byl šéfdirigentem od roku 1922 až do své smrti roku 1954, s krátkou poválečnou přestávkou. V Akademii uslyšíte, jakou úroveň měl slavný berlínský orchestr už v letech 1933 a 1938. Dále několik vzácných snímků z koncertů během 2. světové války, protože Furtwängler se rozhodl přes všechny výzvy k emigraci zůstat v Německu. I když nikdy nevstoupil do NSDAP, na rozdíl od mladého ctižádostivého Herberta von Karajana nebo Karla Böhma, neustálé obviňování ze spolupráce s nacismem ho doživotně pronásledovalo. Ale i jeho poválečné nahrávky mají naprosto mimořádnou působivost a jsou milníkem v dějinách hudební interpretace. Více v Akademii.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.