Velký Beethoven Wilhelma Furtwänglera

8. prosinec 2020

Berlínská filharmonie je dodnes jeden z nejslavnějších orchestrů a jejich provedení Beethovena platí za vzorové. V první polovině minulého století se o to zasloužil Wilhelm Furtwängler, jeden z nejvýznamnějších beethovenovských interpretů všech dob.

Čtěte také

Byl šéfdirigentem od roku 1922 až do své smrti roku 1954, s krátkou poválečnou přestávkou. V Akademii uslyšíte, jakou úroveň měl slavný berlínský orchestr už v letech 1933 a 1938. Dále několik vzácných snímků z koncertů během 2. světové války, protože Furtwängler se rozhodl přes všechny výzvy k emigraci zůstat v Německu. I když nikdy nevstoupil do NSDAP, na rozdíl od mladého ctižádostivého Herberta von Karajana nebo Karla Böhma, neustálé obviňování ze spolupráce s nacismem ho doživotně pronásledovalo. Ale i jeho poválečné nahrávky mají naprosto mimořádnou působivost a jsou milníkem v dějinách hudební interpretace. Více v Akademii.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?