Velký Beethoven Wilhelma Furtwänglera

8. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Berlínská filharmonie pod vedením Wilhelma Furtwänglera
0:00
/
0:00

Berlínská filharmonie je dodnes jeden z nejslavnějších orchestrů a jejich provedení Beethovena platí za vzorové. V první polovině minulého století se o to zasloužil Wilhelm Furtwängler, jeden z nejvýznamnějších beethovenovských interpretů všech dob.

Čtěte také

Byl šéfdirigentem od roku 1922 až do své smrti roku 1954, s krátkou poválečnou přestávkou. V Akademii uslyšíte, jakou úroveň měl slavný berlínský orchestr už v letech 1933 a 1938. Dále několik vzácných snímků z koncertů během 2. světové války, protože Furtwängler se rozhodl přes všechny výzvy k emigraci zůstat v Německu. I když nikdy nevstoupil do NSDAP, na rozdíl od mladého ctižádostivého Herberta von Karajana nebo Karla Böhma, neustálé obviňování ze spolupráce s nacismem ho doživotně pronásledovalo. Ale i jeho poválečné nahrávky mají naprosto mimořádnou působivost a jsou milníkem v dějinách hudební interpretace. Více v Akademii.

Spustit audio