Vějíř Boženy Němcové. Z básnického cyklu Jaroslava Seiferta s taneční hudbou českého obrození

10. červenec 2022

V rámci Českého léta má své nezpochybnitelné místo klasická česká literatura i její pozdější reinterpretace. Ve Světě poezie si poslechneme dvě takřka protichůdná přiblížení dvou básníků k Boženě Němcové a jejímu odkazu. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Otakar Brousek a Viktor Preiss
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 1992

Vějíř Boženy Němcové, který uvádíme v klasické nahrávce s Viktorem Preissem a
Otakarem Brouskem starším, je dílo plné lásky k naší první spisovatelce, z jejíhož díla jako by čerpal útěchu. Seifert ho píše v době protektorátu, v roce 1940.

Další týden nás čeká Babička po pitvě Karla Hynka, dílo vzniklé v cela jiném kontextu a i jeho vyznění je takřka opačné.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.