Veijo Meri: Stříbrné křídlo

6. prosinec 2009

Veijo Meri je finský spisovatel (nar. 1928), ke kterému se dosud obracejí mnozí z generace současných severských autorů jako ke svému "vzoru". Vystudoval historii, pracoval jako redaktor a rozhlasový dramaturg. Jeho rozsáhlá tvorba zahrnuje nejen beletrii, ale i etymologický slovník finského jazyka a řadu historiografických děl. Pro většinu jeho románů je charakteristické nerespektování hranic žánru, jsou to spíše mozaikovité příběhy, vzpomínky a anekdoty, spojené postavou hlavního hrdiny.....

Meri debutoval v roce 1954 knížkou protiválečných povídek s názvem "Aby se země nezelenala" a válečným námětům zůstal věrný poměrně dlouho. Jako syn důstojníka ve vojenském prostředí vyrostl, ovšem válečná témata pojednává ve svých dílech často humornou, ironizující formou, například v tragikomické "švejkiádě" Manilský provaz, jindy zase formou naturalistické konfese jako např. v románu Opěrný bod.

Postupem času se zájmem Meriho stal člověk jako jedinec a jeho obyčejný život a situace, s nimiž se (třeba i proti své vůli) musí vyrovnat, což je také téma uváděné povídky Stříbrné křídlo.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...