Včelaři. Jak může soužití s hmyzem ovlivnit lidský život

21. říjen 2021

Včelařství je jeden z nejstarších oborů lidské činnosti, jehož historie sahá až do středověku. Ve vyspělých zemích Evropy je včelaření v důsledku industriální ekologické zátěže a zavlečení cizopasníka kleštíka včelího jediným nástrojem, kterým lze udržet včelu v přírodě, a tak chránit celý ekosystém před kolapsem.

Česká republika je v současné době považována za takzvaně „nejpřevčelenější“ zemi světa, kdy na jeden kilometr čtvereční připadá průměrně sedm včelstev, což je přibližně o polovinu více než v ostatních zemích EU. Díky malovčelařům je rozmístění včelstev navíc rovnoměrné. Kde se vzalo v Čechách tolik včelařů a jak se dá tento novodobý trend vysvětlit? Vychází tato záliba pouze z tradice, novodobých ekologických aktivit nebo jen z prosté touhy uniknout na chvíli z hektického moderního světa?

Kde se jich vzalo v Čechách tolik?

V tomto dokumentu jsem se zaměřil na fascinujícího tvora, který je nám sice fyzicky velmi vzdálený, ale se kterým nás přesto pojí staletí společné historie - tímto tvorem je včela medonosná. Nejedná se však o vědecký dokument, možná by bylo lépe říci, že kromě včel samotných jsem se zaměřil na dalšího fascinujícího tvora, kterým je včelař. Zajímali mě však především včelaři, kteří se ke včelaření dostali vlastně náhodou a z různých důvodů mu propadli, přesto se však nepovažují za profesionály.

Včelař

Návštěva u včel je pro nevčelaře dobrodružná výprava, na kterou se obléká do podivných ochranných oděvů a při které se třese hrůzou, že přece nějaká z včel pronikne ochranou kombinézou a bodne ho. Musím říct, že po chvíli můj strach vystřídala fascinace a cítil jsem se klidný až vyrovnaný, stejně jako voda, kterou si jeden ze včelařů nechává v úlu „obzučet“.

Návštěva u těchto několika včelařů pro mě byla velkou inspirací. Viděl jsem svět, který se stále točí stejnou rychlostí v rytmu ročních dob, který vyznává jistou pomalost a kde se pěstuje klid a rozvážnost. Tento svět má také své problémy a je mi jasné, že jsem do něj během natáčení na různých lokalitách a s různými lidmi měl šanci jen letmo nahlédnout. Tento radiodokument je tak spíše nejasnou zprávou o soužití se zajímavým tvorem, které přináší mnohé radosti, těm, kteří mu propadli.

V pořadu účinkují Petr Janšta, Miloš Vondruška, David Moc, Michal Hroch, Tomáš Uhnák a Anna Kárníková

autor: Tomáš Procházka
Spustit audio