Vážený pane Pěkný!

Vlakové koleje uvnitř tábora a hlavní brána nazývaná „Brána Smrti“ (1945)
Vlakové koleje uvnitř tábora a hlavní brána nazývaná „Brána Smrti“ (1945)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Literární pásmo z korespondence, kterou vedli v letech 1996 a 1997 Rudolf Vrba a Tomáš Pěkný při redigování českého vydání Vrbovy knihy Utekl jsem z Osvětimi. Poslouchejte on-line do 19. května 2018.

Rudolf Vrba (1924-2006) byl ve věku patnácti let podle antisemitských zákonů Slovenského státu vyloučen ze střední školy. Na jaře 1942 byl zatčen a deportován nejprve do Majdanku a poté do Osvětimi. Zde jako vězeň č. 44070 strávil téměř dva roky až do 7. dubna 1944, kdy spolu s Alfredem Wetzlerem z tábora smrti utekli. Ještě v dubnu sepsali oba uprchlíci v Žilině zprávu, která napomohla odhalení nacistických zločinů a dodnes patří k základním dokumentům o vyhlazovacích táborech.

Válečnou zkušenost z koncentračních táborů a okolnosti útěku z Osvětimi zpracoval Rudolf Vrba mimo jiné ve vzpomínkové knize, kterou u nás vydalo pod názvem Utekl jsem z Osvětimi nakladatelství Sefer v roce 1998. Po smrti redaktora Tomáše Pěkného v listopadu 2013 našli v redakčních složkách nakl. Sefer jeho kolegové desky s faxovou korespondencí, kterou Tomáš Pěkný vedl s Rudolfem Vrbou během ediční přípravy českého překladu Vrbova anglicky psaného textu.

Účinkují: Jaromír Meduna, Miroslav Táborský a Růžena Merunková

Z interních materiálů nakladatelství Sefer připravila: Alice Marxová
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 2018.

Spustit audio
autoři: Alice Marxová, Petr Turek, Tvůrčí skupina Drama a literatura