Vazba na místo v současné hudbě
Současná vážná hudba je globálním fenoménem, jehož přístupy a techniky jako by nebyly ukotvené v konkrétních lokalitách a komunitách. Zároveň však se skladatelky a skladatelé ve svých kompozicích tuto vazbu často snaží vytvářet a hledají k tomu nejrůznější cesty.
Napětí mezi globalizací hudby a jejím propojením s konkrétními místy samozřejmě jde hluboko do historie. Romantičtí skladatelé se snažili svým skladbám dodat specifické zabarvení třeba citacemi lidových nápěvů, a ty kombinovali s hudebním jazykem, který sdílel celý vzdělaný západní svět.
Čtěte také
Ve 20. století se kategorie hudby, jíž můžeme říkat třeba současná kompozice, rozšířila i mimo euroamerický prostor. Skrze své instituce, školy, festivaly či vydavatelské společnosti si však stále udržuje velkou míru homogenity, takže na poslech jen těžko poznáme, pochází-li daná skladba z Německa, Čech, či z Japonska.
Právě to však některé tvůrkyně a tvůrce motivuje, aby si hudební spojení s určitými místy, často se svým rodným krajem, cíleně budovali. Často se tu potkává motivace čistě estetická s politickými myšlenkami, zvláště pokud jde o oblasti v zemích dříve kolonizovaných Západem.
Čtěte také
Jednou z těchto cest může být využití konkrétního jazyka a jeho specifických zvukových kvalit. V případě jazyků okrajových a mizejících může být vazba o to silnější. Právě tímto směrem se v řadě svých kompozic vydává skladatelka Leilehua Lanzilotti. Ta pochází z Havaje.
Zvukem tradičních nástrojů se zase inspiroval bolívijský skladatel Cergio Prudencio, zakladatel souboru Orquesta Experimental de Instrumentos Nativos, tedy Experimentální orchestr domorodých hudebních nástrojů. Ten kombinuje soudobé kompoziční techniky s charakteristickými témbry andských fléten nejrůznějších velikostí.
Irská skladatelka Ann Cleare se v kompozici Terrarium snaží skrze zvuky rekonstruovat přírodní rezervace Boora, kde byly archeology nalezeny pravděpodobně nejstarší stopy lidského osídlení Irska. Využívá k tomu ruchy tamní přírody i akustické nástroje.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Filip Topol: Mně 13. Raná autobiografická próza frontmana Psích vojáků
-
Žiletky ve vlasech: Divoký poeta Filip Topol v Sedmém nebi Moniky Načevy
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.