Válka v nás. Jak bolestně aktuální jsou verše českých básníků psané se zkušeností druhé světové války

8. květen 2022

Na den vítězství, den osvobození od fašismu, na Vltavě zařazujeme starší pásmo z válečné poezie klasiků našeho písemnictví. Básně Jiřího Koláře, Františka Hrubína, Ivana Blatného, Ludvíka Kundery a Josefa Kainara byly psané na samém sklonku války, některé i po jejím skončení, odrážejí ale věrně a bolestně její hrůzy. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Jiří Holý, Miroslav Moravec, Magdalena Rychlíková
Připravila: Vlasta Skalická
Režie: Jan Tůma
Natočeno: v roce 1995

O oslavu vítězství a hrdinů tady nejde, jde o tryznu za člověka. Jak bolestně aktuální je právě dnes připomínat si konec války jako začátek traumatu. Verše psané se zkušeností druhé světové války jako by byly psány dnes s pohledem na Ukrajinu.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.