Václav Vokolek: Škola základ života
Eseje v autorské interpretaci, ve kterých básník a výtvarník píše o disciplíně i o žákovském zlobení, o významu hospod pro život žákovský, o školních trestech. V pozadí všech těch sesbíraných pedagogických způsobů i nezpůsobů je ovšem přesvědčení, že vzdělání je úkolem každého jedince a že to je úkol na celý život. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Básník a výtvarník Václav Vokolek je také pedagogem na Vyšší odborné škole publicistiky. Jeho pedagogickou zásadou je mimo jiné i to, že zkoušení je nedůstojno učitele i žáka. Zkoušením se žák nic nenaučí a učitel má jenom příležitost povýšeně uplatnit vůči žáku to, co oba beztak vědí - totiž že učitel je chytřejší, i když mnohdy není.
Václav Vokolek v životě nasbíral a přečetl mnoho školních almanachů, ročenek a kronik a o škole, zejména té v minulosti, napsal pět esejů. Věnuje se v nich škole humanistické, jezuitské, tereziánské i škole ochranovské neboli herrnhutské, která se stala na německém území pokračováním bratrských Komenského zásad.
Účinkuje: Václav Vokolek
Autor: Václav Vokolek
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 2015.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.