Václav Vokolek: Podzimní veselosti

2. listopad 2015

Vyprávění básníka a výtvarníka.

Poslouchejte na Vltavě 2. listopadu 2015 v 9:30. Po odvysílání se vyprávění objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do neděle 8. listopadu 2015.


Václav Vokolek, básník a výtvarník, vydal knihu Český rok, která poněkud poťouchlým způsobem napodobuje etnografické publikace. Jednotlivé její texty jako by popisovaly lidové obyčeje, jen jsou ty zvyklosti a obřady groteskně a fantazijně posunuté. Autor si hraje s lidovou tradicí, kterou si ovšem do značné míry vymýšlí, přikládá jí mytologické významy a hlavně tou hrou fantazie, mýtu a současnosti baví čtenáře i posluchače.

Není snadné rozlišit, co je v jeho případě hra a co má vážný základ. Můžeme však s jistotou říci, že v pozadí těchto někdy rozmarných a jindy mystifikujících textů je úcta k přírodě a odvěkému běhu věcí, které člověk nedokáže úplně zpotvořit, i když, a to si přiznejme, se dost snaží. V mýtu, který odůvodňuje podzimní žízně, však mystifikaci spolehlivě rozpoznáme.


Z autorova rukopisu připravila: Alena Zemančíková Režie: Dimitrij Dudík

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.