Václav Černý: Pláč koruny české

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Černý

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Memoárová kniha literárního kritika, historika a překladatele Václava Černého (1905–1987) Pláč koruny české neboli třetí díl Černého pamětí líčí atmosféru Druhé republiky a život v prvních letech Protektorátu. Posléze popisuje historii československého protinacistického odboje, jehož se Černý aktivně účastnil. V podání Františka Derflera poslouchejte on-line vždy po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Memoárová kniha literárního kritika, historika a překladatele Václava Černého (1905–1987) Pláč koruny české (68 Publishers, Toronto, 1977; Rozmluvy, Londýn, 1985; Atlantis, Brno, 1992) vznikla už v první polovině šedesátých let 20. století. Část knihy v Československu vyšla v roce 1970 pod názvem Křik koruny české, její náklad byl však zničen. V úvodní kapitole své vzpomínkové knihy se Černý vrací do roku 1934, kdy se přestěhoval ze Ženevy do Prahy, aby se u F. X. Šaldy habilitoval na pražské univerzitě. Zmiňuje se o založení Kritického měsíčníku a pak se zabývá postojem českých spisovatelů v období Mnichova. Dále líčí atmosféru Druhé republiky a život v prvních letech Protektorátu. Posléze Pláč koruny české popisuje historii československého protinacistického odboje, jehož se Černý aktivně účastnil. Na počátku roku 1945 byl pak pro účast v odboji vězněn na Pankráci.

Václav Černý: Paměti (1938–1945)

V knize se píše i o případu Julia Fučíka a podrobně je vyprávěna celá historie atentátu na Heydricha. Třetí díl Černého Pamětí končí historií autorova uvěznění a propuštění koncem války. Černý zdůrazňuje, že zatímco většina národa, zejména dělnické vrstvy, na odboj proti nacistům brzo rezignovala, dvě společenské skupiny v Čechách vzaly nekompromisní boj proti německým vetřelcům na svá bedra s nesmírnou vážností. Byli to vojáci a inteligence. Příslušníci obou těchto skupin dlouhodobě organizovali podzemní protinacistické akce. Odplatou byli během okupace krutě pronásledováni. Československému protinacistickému odboji se bohužel nikdy nedostalo soustavné podpory ze zahraničí (např. ve formě zbraní), protože podle Václava Černého válečné mocnosti neměly zájem na tom, aby si Češi vybojovali samostatnost vlastní silou a mohli pak po válce sami rozhodovat o svém osudu.

Účinkuje: František Derfler

Připravil: Jan Halas
Režie: Hana Kofránková
Natočeno v roce 1990.

autoři: Petr Turek , Jan Halas , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.