Váchal a Šumava – umírající i romantická...
Rozhlasový přepis vrcholné autorské knihy Josefa Váchala. Premiérový pořad Jakuba Doubravy, Vojtěcha Bárty, Dany Markové a Lukáše Urbance poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Vrcholná autorská kniha Josefa Váchala Šumava umírající a romantická (a jako taková jedno z neopomenutelných děl naší umělecké historie 20. století) vznikla jako cestopis či krajinopis svérázně vystihující řadu míst i jejich ducha. Portrét krajiny (kterou Váchal objevil optikou romantizující literatury a do které se pak opakovaně vracel) autor sepsal, vysázel a vyryl do podoby velikého foliantu o rozměrech 65 na 49 centimetrů o 288 stranách a váze 20 kilogramů!
Rozhlasový přepis tohoto veledíla vznikl jako kolektivní tvorba režiséra Jakuba Doubravy, dramaturga Vojtěcha Bárty, herečky Dany Markové a hudebníka Lukáše Urbance, a to z velké části přímo na Šumavě, v jejích hvozdech, ve slatinách i na jejích vrcholcích.
KRAJINA jeví se nám takovou, jakými jsme sami; shledáme v ní to, co do ní odjinud jsme přinesli. Výjimkou nemůže býti proto ani vezdy smutná Šumava, kde divně pochmurný ráz lesních ploch, vlastní ojedinělé barvitosti sesílen nad to efekty par a mlh, nicméně náladou a duševními disposicemi návštěvníkovými cele pozměněn býti může.
Zvyk v úvahu zde nepřichází; je-li co proměnám ustavičným podléhajícího každou hodinu, jest to šumavská končina, kde ustavičné střídání převládajících živlů působností svou na lidský organism vyvolává změnu psychického stavu v zlém i dobrém účinku. Místnímu lidu známá vlastnost slatí, rychlé hojení ran, omíváním vodou z nich a vystavováním slunci, je snad jedinou dobrou lidskému zdraví možností; jinak ani nervy v tichu zdejším nevyléčíš. Zde choroba zatíná svůj dráp krom rostlinného světa do každého organismu pod zdejším nebem nenarozeného a těžké jsou tu podmínky přizpůsobování jedincům méně otužilým.
Šumavské putování s odpolední Povídkou
Letošní první máj se na Vltavě nese ve znamení Šumavy. A tamní lesy šumí i v odpolední Povídce. Po dobu celého týdne se setkáváme s klasiky i ryze současnými autory. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Rozhlasové pásmo se skládá z úryvků Váchalovy knihy o Šumavě, citací z Váchalových deníků, rozhovorů s těmi, kteří se podílejí na životě současné kulturní Šumavy, a v neposlední řadě z autorských zvukově hudebních přepisů Váchalových rytin. Část pořadu (včetně hudby) vznikla přímo na Šumavě, na podzim a zejména v rámci jarního putování, které vedlo od muzea v Kašperských horách, z podhůří přes krajinu šumavských Plání až po zasněžené hřebeny pohraničního pásma. Natáčelo se také na obtížně přístupných místech na hranici první zóny Národního parku.
Účinkují: Michal Bumbálek, Jan Lepšík, Jaroslav Achab Haidler a Dana Marková
Připravili: Vojtěch Bárta a Jakub Doubrava
Hudba: Lukáš Urbanec
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2019.
Související
-
První máj se na Vltavě nesl na vlnách šumění šumavských lesů
Svátek lásky i práce jsme věnovali Šumavě. Poslechněte si mimořádné premiéry i reprízované tituly, které se k místům, kudy tak rád chodil Josef Váchal, neodmyslitelně pojí.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.